شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکن کانسرواتیو: نقش واشنگتن در تحولات سوریه به ناظر محدود شده است

 

نشریه آمریکن کانسرواتیو روز سه‌شنبه 23 آبان ماه در تحلیلی پیرامون روند مذاکرات صلح برای پایان جنگ داخلی سوریه می‌نویسد نقش دولت آمریکا در این مذاکرات به یک ناظر تقلیل یافته است.

در این گزارش آمده است: «دخالت چندجانبه روسیه در جنگ داخلی و امور سیاست سوریه اکنون توازن را به سود موقعیت دولت بشاراسد تغییر داده است.

سیستم کاملاً حساب‌شده روس‌ها برای ایجاد مناطق زیر آتش‌بس و ' آشتی‌کنان' میان رژیم و مخالفان آن که نوعی تسلیم شکوهمند می‌باشد اکنون با یاری ترک‌ها و ایرانی‌ها و حضور محدود آمریکا در سراسر سوریه گسترش پیدا می‌کند.

این تلاش مسکو همزمان با برنامه‌ریزی دقیق و تهاجم دیپلماتیک آنها در مذاکرات صلح آستانه عملاً ایالات متحده آمریکا را از داشتن هرگونه ابتکار عمل و مقابله به مثل دیپلماتیک در مذاکرات نیمه‌جان  ژنو که آمریکا آن را هدایت می‌کند محروم ساخته است.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه بسیار روشن اهداف روسیه در سوریه را بیان کرده است و قاطعانه برای کسب آنها حرکت می‌کند، امری که واشنگتن را در بهت و آشفتگی قرار داده است.

درحالی که ایران و ترکیه به عنوان متحدان روسیه و در نقش کشورهای ضامن ادامه مذاکرات آستانه عمل می‌کنند، امروز حتی حزب‌الله لبنان بیشتر از واشنگتن توانایی اثرگذاری در روند تحولات سوریه و آینده این کشور را دارا می‌باشد و چوپان هدایت کننده آنها مسکو شده است.

به عبارت دیگر، واشنگتن اکنون به تماشاگر صحنه تئاتری در سوریه تبدیل شده است که بازیگر اصلی آن روسیه با دخالت نظامی خود در سال 2015 آن را آغاز کرد. دخالتی که وزیر دفاع وقت در دولت اوباما آن را محکوم به شکست خوانده بود.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More