شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آنتونی بلینکن در تماس با مسیح علی‌نژاد: توطئه آدم ربایی جمهوری اسلامی از خاک آمریکا را پیگیری می‌کنم

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در تماسی تلفنی با مسیح علی‌نژاد درباره توطئه اخیر جمهوری اسلامی برای ربودن این روزنامه‌نگار از داخل خاک ایالات متحده گفت‌وگو کرده و بر عزم واشینگتن بر حمایت از روزنامه‌نگاران مستقل در سراسر جهان تاکید کرد.  

بلینکن روز دوشنبه در توییتی با اشاره به تماس خود با علی‌نژاد تلاش‌های او را «شجاعانه» توصیف کرد و گفت: «ما تلاش‌ها برای تهدید یا ساکت کردن صدای روزنامه‌نگاران را تحمل نمی‌کنیم.»

مسیح علی‌نژاد نیز در توییتی نوشت: «بلینکن وزیر خارجه آمریکا تماس گرفت و گفت ما ماجرای آدم‌ربایی شهروندمان در خاک آمریکا را به شدت پیگیری خواهیم کرد.»

مسیح علی‌نژاد در این تماس تلفنی ۱۵ دقیقه‌ای به وزیر خارجه آمریکا گفت: «جمهوری اسلامی ‌تهدید برای همه است. همین حالا در خوزستان چند جوان معترض را به خاطر آب کشتند. صدای مردمی را بشنوید که علیه کل این رژیم‌هستند.این رژیم نرمال نیست.»

این روزنامه‌نگار ایرانی-آمریکایی افزود: «به وزیر خارجه آمریکا گفتم همین الان شهروندان آمریکایی، سوئدی، آلمانی، فرانسوی ‌و بریتانیایی گروگان رژیم هستند. با اروپا متحد شوید و در برابر حکومتی که گروگان‌گیری و‌آدم‌ربایی و قتل میکند اقدام جدی کنید»

او افزود: «با صراحت گفتم اطراف شما آدم‌هایی هستند که رابطه قوی با ظریف و روحانی دارند اما شما باید صدای  گروهای مختلف سیاسی و خصوصا فعالان حقوق بشر و نیز مادران دادخواهی را که با ویدیو ازدل ایران علیه کل رژیم حرف می‌زنند بشنوید. مردم ایران گروگان حکومتی هستند که کشتار میکند.»

پیشتر در روز دوشنبه مسیح علی‌نژاد در توییتی اعلام کرده بود که قرار است با وزیر خارجه آمریکا دیدار کند و از عموم مردم که کمک کردند صدایش به گوش بلینکن برسد تشکر کرد.

اف‌بی‌آی هفته گذشته اعلام کرد که تیم اطلاعاتی جمهوری اسلامی که علی‌نژاد را از طریق تجهیزات نظارتی تحت نظر داشتند، قصد داشتند او را پس از ربودن به ونزوئلا و از آنجا به ایران منتقل کنند.

این روزنامه‌نگار ایرانی چند ساعت پس از افشای توطئه ربودن او به دست ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال گفت: «اگر من کم بیاورم به جمهوری اسلامی چراغ سبز نشان داده‌ام که بیا گروگان بعدی را بگیرد.»

او همچنین تاکید کرد مصمم‌تر شده تا به دولت‌های غربی درباره نقض حقوق بشر در ایران و مذاکره با جمهوری اسلامی هشدار بدهد.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More