شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

احتمال توافق میان شرکت‌های اسرائیلی و شرکت‌های ایرانی در امارات

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی، می‌تواند منجر به گسترش فعالیت‌ شرکت‌های اسرائیلی در نزدیکی دروازه‌های ایران، و حتی گشایش راهی برای توافق‌های اقتصادی مستقیم میان شرکت‌های اسرائیلی و شرکت‌های ایرانی مستقر در امارات متحده عربی شود.

این خبرگزاری، یکشنبه دوم شهریور، به نقل از کارشناسان اقتصادی نوشت که البته این امر نباید منجر به اخلال در ارتباطات اقتصادی میان تهران و ابوظبی شود.

سینزیا بیانکو، پژوهشگر شورای اروپا برای روابط بین‌الملل، گفت ممکن است برای این که مدیران شرکت‌های ایرانی مستقر در امارات و مدیران شرکت‌های اسرائیلی بتوانند رودرروی یکدیگر قرار گیرند، به «مدت زمانی» نیاز باشد.

او اضافه کرد: «شرکت‌های ایرانی در‌ امارات در مجموع عملگراترین شرکت‌ها هستند که از قاطی شدن با سیاست پرهیز می‌کنند. برخی از آنها توافق اسرائیل و امارات را به عنوان یک فرصت می‌بینند، نه یک مشکل.»

الین آر. والد، محقق مرکز انرژی جهانی شورای آتلانتیک، نیز گفت تهران در موقعیتی نیست که بتواند روابط اقتصادی خود را با هیچ کشوری به ویژه امارات که در همسایگی‌اش قرار دارد، نادیده بگیرد.

خبرگزاری فرانسه تاکید کرد تجارت میان امارات متحده عربی و ایران، میلیاردها دلار ارزش دارد و دوبی به طور تاریخی به قطبی اقتصادی برای شرکت‌های ایرانی تبدیل شده است.

در حالی که ارزش مبادلات اقتصادی میان ایران و امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۹، به میزان ۸/۳ میلیارد دلار بود، این رقم در سال قبل از آن و پیش از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، به ۱۵/۲ میلیارد دلار رسیده بود.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد شرکت‌های ایرانی از بازگشت تحریم‌های آمریکا و تعلیق یا ممنوعیت خدمات بانکی گلایه می‌کنند، اما در عمل این شرکت‌ها همواره به فعالیت اقتصادی خود ادامه داده‌اند و تلفن همراه، خودرو، گوشت یخی، پوشاک و دیگر کالاها همواره از بنادر امارات متحده عربی به سوی ایران در حال انتقال بوده است.

در حالی که بیش از هشت هزار شرکت و شش هزار تاجر ایرانی در امارات متحده عربی حضور دارند، خانم الین آر. والد به خبرگزاری فرانسه گفت که ایرانی‌های ساکن امارات در موقعیتی نیستند که از رابطه اسرائیل و امارات شکایت داشته باشند و نباید فراموش شود که پیش از انقلاب ایران، این کشور با اسرائیل رابطه داشته است.

همچنین ایرانیان ساکن امارات، جامعه‌ای مهم در این کشور به شمار می‌روند که از زمان تاسیس امارات متحده عربی در سال ۱۹۷۱ در زیرساخت‌های این کشور سرمایه‌گذاری کردند و اکنون دارای صدها ملک در امارات هستند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اماراتی، ده‌ها هزار ایرانی در امارات متحده عربی زندگی می‌کنند. مقام‌های ایرانی این رقم را نزدیک به نیم میلیون نفر اعلام کرده‌اند. همچنین هر سال حدود ۳۵۰ هزار ایرانی از امارات متحده عربی بازدید می‌کنند.

بسیاری از خانواده‌های سرشناس اماراتی اصالتا ایرانی هستند و بعضا مقام‌های مهمی را نیز در اختیار دارند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More