شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه واکنش‌ها و نگرانی‌ها از وضعیت وخیم سلامت الکسی ناوالنی در زندان

در پی حدود سه هفته اعتصاب غذا و وخامت حال الکسی ناوالنی، منتقد مخالف دولت که در زندان به سر می‌برد، سازمان زندان‌های روسیه اعلام کرد ناوالنی به بیمارستان زندان منتقل می‌شود.

ناوالنی در اعتراض به محرومیت از رسیدگی پزشکی به درد شدید پا و کمرش، از ۳۱ مارس دست به اعتصاب غذا زده است.

دو متحد ناوالنی، ولادیمیر اشورکف و لیونید ولکوف، در نامه‌ای به وزرای خارجه اتحادیه اروپا، درخواست کرده بودند وضعیت سلامت این سیاستمدار زندانی را در نشست روز دوشنبه به بحث بگذارند.

در این نامه به مواردی اشاره شده بود همسر ناوالنی مطرح کرده بود. یولیا ناوالنی پس از ملاقات با همسرش در زندان، گفت او وزن بیشتری از دست داده و در تکلم دچار مشکل شده است.

پیش‌تر رویترز گزارش داده بود در پی بیش از دو هفته اعتصاب غذا، کلیه‌های ناوالنی در معرض خطر از کار افتادگی قرار دارند و بینایی‌اش تحلیل رفته است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه برای گفت‌و‌گو در مورد وضعیت سلامت الکسی ناوالنی و تحرک‌های نظامی روسیه در مرز اوکراین در نشستی مجازی شرکت می‌کنند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش از برگزاری این نشست مجازی، گفت روسیه باید به ناوالنی اجازه بدهد به خدمات پزشکی مناسب دسترسی داشته باشد.

بورل در بیانیه‌ای ویدیویی گفت: «ما مقام‌های روسیه را مسئول وضعیت سلامت آقای ناوالنی می‌دانیم.»

در همین زمینه، جیک سالیوان، مشاور امنیتی جو بایدن، در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت دولت آمریکا به روسیه هشدار داده است اگر ناوالنی در زندان بمیرد، برای روسیه «پیامدهایی» خواهد داشت.

سالیوان در ادامه افزود: «ما به دولت روسیه گفته‌ایم مسئولیت آنچه در زندان بر سر آقای ناوالنی می‌آید بر عهده آن‌هاست و باید به جامعه بین‌المللی پاسخگو باشند.»

این در حالی است که لیوبوف سوبول، متحد نزدیک الکسی ناوالنی، معتقد است هیچ امیدی نیست خبر خوبی از وضعیت سلامت او شنیده شود. او در مصاحبه‌ای رادیویی گفت: «خبر نداریم آخر هفته چه بر سر ناوالنی آمده است چون از همان موقع وکلا اجازه ملاقات با او را نداشته‌اند. امیدوارم امروز خبر خوبی بشنویم اما بسیار نگرانم خبرهای بدی به دستمان برسد.»

به گفته، متحدان ناوالنی جان او به مویی بند است و در نظر دارند روز چهارشنبه تجمع‌هایی برگزار کنند که امیدوارند «بزرگ‌ترین اعتراض در تاریخ معاصر روسیه» باشد.

هم‌زمان، وزارت کشور روسیه از مردم خواسته است از شرکت در تجمع‌های اعتراضی در حمایت از ناوالنی خودداری کنند. در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «هرگونه اقدام خشونت‌آمیز شرکت‌کنندگان در تجمع‌های غیرقانونی، به‌خصوص تلاش برای درگیری با ماموران اجرای قانون، به منزله تهدید امنیت عمومی است و با آن برخورد می‌شود.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More