شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

الکسی ناوالنی در آستانه محکومیت احتمالی دوباره در پرونده دوم

پس از محکومیت به زندان الکسی ناوالنی،‌ چهره برجسته منتقد دولت ولادیمیر پوتین در روسیه، قرار است او بار دیگر با حضور در دادگاه در پرونده‌ای با موضوع «افترا و تهمت» محاکمه شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد قرار است ناوالنی روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه برای رسیدگی‌ به پرونده‌اش در زمینه «تهمت و افترا» به یکی از کهنه‌سربازان جنگ جهانی دوم در دادگاه حاضر و محاکمه شود.

این کهنه‌سرباز سال گذشته در یک ویدیوی تبلیغاتی شرکت کرد که به حمایت از اصلاحات قانون اساسی مد نظر پوتین می‌پرداخت. این اصلاحات به پوتین اجازه داد پس از سال ۲۰۲۴ میلادی،‌ اگر بخواهد برای دو دوره دیگر نامزد ریاست‌جمهوری شود تا در کرملین بماند.

ناوالنی افراد حاضر در این ویدیو را افراد خائن و فاسد توصیف کرده بود. 

ناوالنی معتقد است این پرونده با انگیزه سیاسی علیه او تشکیل شده است. او مقام‌های روسیه را متهم می‌کند که از اتهامات مربوط به تهمت و افترا برای لکه‌دار کردن شهرتش استفاده کرده‌اند.

رویترز نوشته پیشکسوتان آنچه که مسکو آن‌ را جنگ بزرگ میهن‌پرستانه می‌نامد، مورد احترام اکثر روس‌ها قرار گرفته و انتقاد از آن‌ها از نظر اجتماعی غیر قابل قبول و توهین‌آمیز تلقی می‌شود.

ناوالنی به تازگی نیز همزمان با اعتراضات سراسری روسیه در واکنش به بازداشتش،‌ به دادگاه برده و به دلیل آنچه که نقض شرایط آزادی مشروطش خوانده شد، حدود سه سال حکم زندان دریافت کرد. او این حکم را نیز ناروا و نادرست خوانده بود.

قرار است روز سه‌شنبه دادستان‌های دولتی به دادگاه اعلام کنند چه مجازاتی برای پرونده دوم ناوالنی در نظر گرفته‌اند.

کشورهای غربی صدور حکم زندان برای ناوالنی را محکوم کرده‌ و در حال بحث برای اعمال تحریم علیه روسیه هستند.

 

احتمال دو سال زندان دیگر

رویترز گزارش داده که برای اتهام تهمت و افترا ممکن است در صورت اثبات تا دو سال حکم زندان صادر شود. 

با این حال، وکیل ناوالنی گفته است که او در این مورد نمی‌تواند به حبس محکوم شود،‌ چرا که اقدامی که او به آن متهم شده پیش از تغییر قانون و قابلیت صدور حکم زندان برای آن صورت گرفته بود و عطف به ماسبق می‌شود.

هنوز مشخص نیست که آیا قاضی پرونده با این تحلیل موافق است یا خیر، اما مجازات‌های کمتر برای این اتهام هم جریمه نقدی و انجام خدمات اجتماعی است.

دستگیری و زندانی شدن ناوالنی پس از بازگشت او از آلمان که در پی مسمومیتش و برای درمان صورت گرفته بود،‌ منجر به اعتراض‌های سراسری در روسیه شد. در جریان این اعتراضات هزاران نفر بازداشت شده بودند.

متحدان ناوالنی می‌گویند تظاهرات جدی را تا فرارسیدن بهار متوقف کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More