شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انتخابات سوریه؛ چین، روسیه و ایران به بشار اسد تبریک گفتند

 

پس از اعلام «پیروزی» بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه که از سوی کشورهای غربی غیرآزاد و غیردموکراتیک توصیف شده، چین، روسیه و جمهوری اسلامی ایران به عنوان متحدان اصلی رژیم دمشق، به اسد تبریک گفتند.

کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه گفت این انتخابات «اقتدار سیاسی عالی اسد و اعتماد شهروندان سوری به رهبری او برای ایجاد ثبات در سوریه» را تایید کرد.

وزارت خارجه چین نیز با تبریک انتخاب دوباره اسد اعلام کرد پکن قاطعانه از دولت سوریه برای محافظت از حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی آن کشور حمایت می‌کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز این پیروزی را «قاطع» خواند و اعلام کرد تهران «ضمن احترام به تصمیم مردم سوریه از حق تعیین سرنوشت ملت سوریه و آینده آن کشور بدون هرگونه دخالت خارجی» حمایت می‌کند.

این در حالی است که جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای اعلام کرد انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه هیچ‌کدام از معیارهای انتخابات واقعی دموکراتیک را نداشته و به حل منازعه این کشور کمک نمی‌کند.

پیشتر آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا در بیانیه‌ای مشترک انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه در پنجم خرداد را «تقلبی» و «نامشروع» خواندند.

 

 

این کشورها و از جامعه جهانی خواستند با این انتخابات مخالفت کند و همچنین  خواستار برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه زیر نظر سازمان ملل شدند.

اما اسد گفته است این کشور به نظرات غرب درباره اعتبار انتخابات در این کشور هیچ بهایی نمی‌دهد. 

حموده الصباغ، رییس پارلمان سوریه، گفت که اسد در انتخابات ریاست جمهوری با کسب ۹۵ درصد آرا پیروز شد.

به گفته رییس پارلمان سوریه،  ۱۴ میلیون نفر، معادل ۷۸‌ درصد واجدان شرایط رای دادن، در این انتخابات شرکت‌ کرده‌اند.

تعداد آرای اسد بیش از ۱۳ میلیون ۵۴۰ هزار رای اعلام شده و او برای هفت سال دیگر در این سمت ابقاء خواهد شد.

بشار اسد پس از پدرش حافظ اسد از سال ۲۰۰۰ جانشین او شد و حکومت هر دو در سوریه اکنون بیش از نیم قرن به طول کشیده است. 

در جریان اعتراضات برای برکناری اسد، نیروهای دولتی هزاران نفر را کشتند. بنابر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در جنگ داخلی این کشور ۵۹۴ هزار نفر از جمله ۲۲ هزار کودک کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More