شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ارتش میانمار لیستی از ده‌ها فرد تحت‌تعقیب مخالف کودتای نظامی را منتشر کرد

به‌گزارش گاردین، در ادامه اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار، ارتش این کشور لیستی از ده‌ها فرد «تحت‌تعقیب» مخالف کودتا در این کشور را منتشر کرد. نام چهره‌های سرشناس، از جمله هنرمندان و موسیقی‌دانان، در این لیست به چشم می‌خورد.

تاکنون دست‌کم ۵۷۰ تن را در اعتراضات به کودتای نظامی کشته شده‌اند؛ حداقل ۴۳ تن از جان‌باختگان کودک بوده‌اند. نزدیک به سه هزار نفر نیز در بازداشت به سر می‌برند. براساس گزارش یک گروه که در میانمار پیگیر وضعیت بازداشت شدگان هستند، از محل نگهداری اغلب آنها اطلاعی در دست نیست.

روز یکشنبه و دوشنبه، روزنامه دولتی لیستی از معترضان به کودتا را منتشر کرد و عنوان کرد آنها به اتهام «ایجاد ترس» و« پخش اخبار نادرست» تحت‌تعیقیب‌ هستند و می‌توانند به سه سال زندان محکوم شوند.

رسانه دولتی این افراد را به تبلیغ «جنبش نافرمانی مدنی» متهم کرد. در این کارزار از مردم دعوت شده برای مخالفت با کودتا به سر کار نروند. این جنبش به‌دنبال آن است که ارتش میانمار را از راه فلج کردن کشور به زانو درآورد و در همین راستا بانک‌ها، گمرک و حمل‌ونقل تقریبا به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

ارتش میانمار به‌دنبال سرکوب افرادی است که به‌نوعی این جنبش راسازماندهی یا حمایت می‌کنند. هم‌اکنون دست‌کم ۶۰ نفر تحت‌تعقیب‌اند. عکس، شهر محل سکونت و لینک رسانه‌های اجتماعی این افراد نیز به‌همراه نام‌هایشان در لیست منتشر شده است.

یک بازیگر زن میانمار ویدیویی بر روی رسانه‌های اجتماعی‌اش پست کرده است که در آن می‌گوید تحت‌تعقیب قرار گرفته است و قرار بازداشت برای او صادر شده است.

به‌رغم سرکوب ارتش، روز سه‌شنبه تظاهرات خیابانی در میانمار ادامه یافت. در شهرک‌هایی در یانگون، بزرگترین شهر میانمار، معترضان در حمایت از «اعتصاب خون» به کف خیابان‌ها رنگ قرمز پاشیدند و در شهر ماندالای نیز مردم راهپیمایی کردند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More