شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

استقبال آمریکا از توقیف نفتکش ایران در اندونزی؛ چین خواستار توضیح شد

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات آمریکا در جاکارتا از استقبال واشینگتن از توقیف نفتکش ایران در آب‌های اندونزی خبر داد.

یک سخنگوی سفارت ایالات متحده در اندونزی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه به رویترز گفت: «ما از تلاش گارد ساحلی اندونزی برای مقابله با فعالیت قاچاق دریایی استقبال می‌کنیم.»

او افزود واشینگتن همچنین از اقدام برای تضمین استانداردهای سازمان بین‌المللی دریایی در جهت حفظ امنیت و تعهد زیست محیطی حمایت می‌کند.

صفحه رسمی توییتر آژانس امنیت دریایی اندونزی روز یکشنبه خبر داد دو تانکر با نام‌های «ام‌تی هورس» با پرچم ایران و «ام‌تی فری» با پرچم پاناما را در آب‌های پونتایاناک،‌ واقع در استان کالیمانتان غربی این کشور، توقیف کرده است.

سخنگوی این آژانس سپس اعلام کرد نفتکش ایران در حال انتقال «پنهانی و غیرقانونی» نفت با ۳۶ خدمه ایرانی آن توقیف شده است. نفتکش پانامایی نیز ۲۵ خدمه چینی داشته است.

تخلفات این نفتکش‌ها «نقض حق تردد» در زمینه انتقال سوخت کشتی به کشتی، خاموش کردن سیستم شناسایی خودکار، عدم اهتزاز پرچم ملی و همچنین نشت سوخت اعلام شد.

رویترز اشاره کرده که ایران متهم شده با از کار انداختن سیستم‌های ردیابی در نفتکش‌ها، به دنبال پنهان کردن مقصد فروش نفت خود است. برخی گزارش‌ها از حمل دو میلیون بشکه نفت خام در این نفتکش ایرانی حکایت دارد.

به گفته آژانس امنیت دریایی اندونزی پس از انتقال نفتکش‌های توقیف‌شده به پایگاه این نهاد در استان ریائو،‌ تحقیقات در مورد آن‌ها آغاز شده است. 

این اقدام اندونزی درست زمانی صورت می‌گیرد که مقام‌های تهران بر سر مساله‌ای مشابه،‌ توقیف نفتکش کره جنوبی از سوی سپاه پاسداران، با سئول در مناقشه به سر می‌برند. 

از میان خدمه نفتکش توقیف‌شده کره‌ای،‌ دو نفر از آن‌ها تبعه اندونزی بوده‌اند که جاکارتا در ارتباط با بازداشت آن‌ها یادداشتی اعتراضی به وزارت امور خارجه ایران داده بود.

 

چین: منصفانه تحقیق کنید

رویترز نوشته اکنون وزارت خارجه چین خواستار دریافت جزییاتی درباره وضعیت ۲۵ ملوان و خدمه تبعه کشورش شده که در بازداشت اندونزی به سر می‌برند.

ژائو لیجیان،‌ سخنگوی وزارت خارجه چین، در این زمینه گفت: «سفارت ما نگرانی‌مان را به اندونزی منتقل کرده است. ما از آن‌ها خواستیم تا شرایط در زمینه ملوانان چینی را در اسرع وقت تایید کنند و به صورت رسمی به ما اطلاع دهند.»

پکن همچنین خواستار «منصفانه و مطابق قانون» بودن تحقیقات اندونزی در این زمینه شده است.

در مقابل سخنگوی وزارت خارجه اندونزی به رویترز اعلام کرده «تماس‌های ابتدایی» با چین و ایران صورت گرفته و بحث‌های بیشتر بستگی به نتایج تحقیقات خواهد داشت.

وزارت امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه اعلام کرد در زمینه توقیف این نفتکش از اندونزی توضیح خواسته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More