شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اسرائیل بیش از ۱۲ درصد از جمعیت خود را طی دو هفته واکسینه کرد

اسرائیل بیش از ۱۲ درصد از جمعیت خود، حدود یک میلیون نفر، را طی دو هفته واکسینه کرد. هدف اسرائیل این است که تا اوایل بهار اکثریت مردم این کشور واکسن کرونا را دریافت کنند. اسرائیل در درصد جمعیتی که واکسن دریافت کرده‌اند از دیگر کشورهای جهان بالاتر ایستاده و از نظر تعداد افراد واکسینه شده، سومین کشور بعد از چین و آمریکاست.

این کشور کوچک – با جمعیت حدود ۹ میلیون نفر،  با سرعت قابل توجهی برنامه واکسیناسیون شهروندانش را پیش برده است.

اسرائیل پس از دریافت اولین محموله‌های واکسن فایزر، از ۲۰ دسامبر برنامه واکسیناسیون خود را از کارکنان بخش بهداشتی و افراد بالای ۶۰ سال شروع کرد.

بر اساس آماری که گروه تحقیقاتی مستقر در دانشگاه آکسفورد منتشر کرد، سرعت واکسیناسیون اسرائیل تقریبا چهار برابر سریعتر از بحرین، دومین کشور سریع در خلیج فارس است.

یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل به وال استریت ژورنال گفت: «سیستم بهداشتی ما در حال اثبات  کارایی خود است.»  اسرائیل دارای یک سیستم مراقبت بهداشتی پیشرفته است که به موجب قانون همه شهروندان این کشور از خدمات آن به‌صورت یکسان استفاده می‌کنند.

بر اساس دستورالعمل کمپانی فایزر ، واکسن این شرکت که با همراهی بیونتک تولید شده است، باید در دمای پایین نگهداری شود.

اسرائیل برای کنار آمدن با این مشکل و رساندن واکسن به مناطق کم‌جمعیت، برخی از محموله های واکسن هزار تایی فایزر را به محموله‌های کوچکتر تقسیم کرده و در محموله‌های صد تایی جابه‌جا می‌کند.

وزیر بهداشت اسرائیل خبر داد که این اقدامات درون فریزرهای بزرگی انجام شده و قبل از اجرا توسط شرکت داروسازی فایزر نیز تایید شده است. 

اسرائیل همچنین سیاستی را تصویب کرد که در مراکز واکسن اگر  بعد از تزریق به گروه‌های ضروری، واکسن مازاد باقی بماند، هر کس را که حاضر باشد، واکسینه خواهند کرد. این سیاست موجب شد که گروهی از  از شهروندان جوان و میانسال در مراکز واکسن در صف بایستند و منتظر باشند که شاید بتوانند تزریق زودهنگام دریافت کنند.

از سوی دیگر اسرائیل هم‌اکنون در سومین قرنطینه سراسری و ملی خود قرار دارد. تصمیم برای اعمال قرنطینه جدید در اواخر دسامبر گرفته شد  که میزان جدید ابتلای روزانه در اسرائیل به بیش از سه هزار مورد رسیده بود.

بنابر آخرین آمار جانز هاپکینز، تاکنون  سه هزار و ۴۱۷ نفر در کشور اسرائیل بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More