شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعتراض در کردستان عراق به تقلب در انتخابات پارلمانی؛ ایران در میان متهمان

 

اکثر احزاب اقلیم کردستان عراق از «مهندسی انتخابات» به نفع حزب اتحادیه میهنی کردستان خبر دادند.

به گزارش رسانه‌های محلی اقلیم کردستان، احزاب «گوران»، بزرگترین حزب منتقد دولت اقلیم، جماعت اسلامی کردستان عراق، اتحاد اسلامی کردستان عراق، و ائتلاف برای دموکراسی و عدالت، و لیست «نسل جدید»، نسبت به آنچه «مهندسی انتخابات» به نفع اتحادیه میهنی کردستان خواندند اعتراض کرده و خواهان شمارش دستی آرا در استان‌های سلیمانیه و کرکوک شده‌اند.

محمود محمد، سخنگوی حزب دمکرات کردستان (پارتی) نیز طی بیانیەای از «تقلب انتخاباتی» در استان سلیمانیە ابراز نگرانی کرد و از شمارش دستی آرا حمایت کرد.

منایع نزدیک به گوران گزارش کرده‌اند که شامگاه روز شنبه، تنها ساعاتی پس از اتمام رای‌گیری در انتخابات پارلمانی عراق، تجمع هوادران حزب «گوران» در جلوی مقر اصلی حزب در سلیمانیه با یورش نیروهای گارد ویژه وابسته به اتحادیه میهنی کردستان به خشونت کشیده شد. ۱۱ نفر در اثر این خشونت‌ها زخمی شده‌اند.

حزب اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرده که پیشرو نتایج انتخابات در سلیمانیه است. حزب گوران ضمن اشاره به احتمال تقلب، این ادعای حزب اتحادیه میهنی کردستان را رد کرده و خواهان بازشماری آرا شده است.

آکو احمد کریم، فعال سیاسی حزب گوران در یک مصاحبه با تلویزیون محلی «ک‌ان‌ان»، گفته که با توجه به کسب رای نیم میلیونی حزب متبوعش در چهار انتخابات گذشته، نتایج اولیه این انتخابات غیرمنطقی است و در سیستم رای‌گیری تقلب شده است. او با اشاره به «وارونه شدن نتایج آرا پس از بازشماری دو صندوق به صورت دستی» گفت که در سیستم الکترونیکی شمارش آرا به نفع حزب اتحادیه میهنی تقلب شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات عراق در واکنش به این اخبار اعلام کرد که امکان دستکاری در دستگاه‌های شمارش آرا وجود ندارد. این کمیسیون اما برای بررسی همه شکایت‌ها از طریق قانونی ابراز آمادگی کرد.

امید خوشناو، رئیس فراکسیون حزب دموکرات کردستان (پارتی) در پارلمان اقلیم، نیز در یک یادداشت در وبسایت «باس‌نیوز» نوشت: «حزب اتحادیه میهنی پاداش خود از خیانت در تحویل کرکوک به شبه‌نظامیان حشد الشعبی وابسته به ایران را گرفت؛ ایران و حشد الشعبی هرچه در توان داشتند برای این حزب در این انتخابات انجام دادند».

با بالا گرفتن شبهه‌ها درباره نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق در اقلیم، استاندار استان سلیماینه نیز در یک بیانیه از کمیسیون انتخابات عراق خواسته تا هرچه زودتر به شکایات مربوط به این انتخابات در این استان رسیدگی کند.

قرار است کمیسیون مستقل انتخابات عراق  به زودی سه هیات نظارتی برای رسیدگی به این شکایات به اقلیم کردستان بفرستد.

 

جزییات بیشتر در گزارشی از امید کشتکار
تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از درگیری‌های مسلحانه شنبه شب در کردستان عراق پس از پایان رای‌گیری
تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از دفتر جنبش گوران در سلیمانیه که آثار به جا مانده از درگیری مسلحانه در آن مشاهده می شود
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More