شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تصویب بازشماری دستی آرای انتخابات عراق در پارلمان

 

کمتر از یک ماه پس از برگزاری انتخابات عراق، اعتراض‌ها به نحوه شمارش و نیز نتایج انتخابات، پارلمان این کشور را بر آن داشت تا دستور بازشماری دستی آرای کل کشور را صادر کند.

به گزارش رویترز، روز چهارشنبه ۱۶ خرداد، پارلمان عراق طی نشستی فوق‌العاده ضمن تصویب بازشماری آرای انتخابات این کشور به شیوه دستی، نتایج صندوق‌های رای خارج از عراق را نیز باطل اعلام کرد.

شمارش آرای انتخابات اخیر با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی انجام شد که انتقادات زیادی را از جانب برخی احزاب به‌خصوص در اقلیم کردستان برانگیخت.

چهار حزب کردستان از جمله «گوران»، بزرگترین حزب منتقد دولت اقلیم، نسبت به آنچه «مهندسی انتخابات» به نفع اتحادیه میهنی کردستان خواندند اعتراض کرده و خواهان شمارش دستی آرا در استان‌های سلیمانیه و کرکوک شدند. دست‌کاری و اشتباه دستگاه‌های الکترونیکی شمارش آرا یکی از اصلی‌ترین موارد اعتراض‌های مطرح شده است.

پارلمان عراق ضمن رای به بازشماری دستی آرا، با افزودن متممی به قانون انتخابات عراق، هیات رئیسه کمیسیون عالی انتخابات این کشور را هم برکنار کرد. قرار است ۹ قاضی به این سِمت منصوب شوند و بر بازشماری آرا نظارت کنند.

روز گذشته حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفته بود در انتخابات پارلمانی ماه گذشته تخلفات بزرگی روی داده است.

دادگاه عالی عراق اما با انتشار بیانیه‌ای از این تلاش ها انتقاد کرده و بر حق خود بر نظارت و تایید یا رد نتایج انتخابات، تاکید کرده است.

بر اساس نتایج اعلام شده، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، با ۵۴ کرسی بیشترین کرسی‌های مجلس ۳۲۸ نفری عراق را به دست آورده است. این روحانی شیعه در سال‌های اخیر از ایران، متحد پیشینش، روز به روز دورتر شده است.

پس از سائرون ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری ۴۷ کرسی را به خود اختصاص داد. ائتلاف فتح متشکل از گروه‌های شبه‌نظامی حشد الشعبی نزدیک به حکومت ایران است.

ائتلاف نصر به رهبری نخست‌وزیر فعلی عراق که شانس اول انتخابات تلقی می‌شد هم با به دست آوردن ۴۲ کرسی، سوم شد.

در میان احزاب کرد نیز، حزب دموکرات کردستان (پارتی) موفق شد ۲۵ نماینده به پارلمان عراق بفرستد.

تصمیم جدید پارلمان عراق می‌تواند روند تشکیل دولت در این کشور را دچار اختلال کند.

کمیسیون انتخابات عراق، پیش‌تر نسبت به  وقوع جنگ داخلی در صورت ابطال نتایج انتخابات، هشدار داده بود.

 

گزارشی در این رابطه با کوروش صحتی...

 

 

علت دستور باز شماری آرای انتخابات پارلمان عراق در گفت‌وگو با غسان عاشور، کارشناس مسائل خاورمیانه
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More