شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعزام بازرس ارشد واتیکان به شیلی برای بررسی پرونده اتهامات جنسی کلیسا

 

پاپ فرانسیس، بازپرس ارشد تعرضات جنسی کلیسای کاتولیک را برای بررسی اتهامات جنسی وارده به اسقف این کلیسا به شیلی خواهد فرستاد.

واتیکان روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن‌ماه، در بیانیه‌ای از طرح ادعاهای جدیدی علیه اسقف «خوان باروس»، اسقف شهری در جنوب شیلی، خبر داده و اعلام کرد که «چارلزسیکلونا»، اسقف اعظم واتیکان را جهت دیدار و گف‌وگو با شاکیان جدید این پرونده به شیلی اعزام می‌کند.

آن چه در این بیانیه از سوی پاپ مطرح شده در تضاد کامل با اظهارات او در خصوص «اسقف باروس» در هنگام بازگشت از آمریکای لاتین است که گفته بود، اطمینان دارد اسقف بارون بی‌گناه است و واتیکان هیچ مدرک محکمی در خصوص اتهامات جنسی وارده به او پیدا نکرده است.

در جریان سفر پاپ به شیلی، یکی از خبرنگاران این کشور با نزدیک شدن به او در خصوص باروس سوالی را مطرح کرد که پاپ در پاسخ گفت: «هر روزی که شواهدی برعلیه باروس را مشاهده کنم، در ارتباط با او سخن خواهم گفت. هیچ گونه مدرکی علیه او موجود نیست. تمامی این اتهامات دروغ است. واضح است؟»

این گفته ها  از سوی شاکیان پرونده با انتقادهای فراوانی روبرو شد.

پرده‌برداری‌های اسقف اعظم، «سیکلونا» از سوءاستفاده‌های جنسی کشیش «مارشل مرسی‌یل» در سال ۲۰۰۵ در نهایت به رسوایی و حذف این کشیش از کلیسای کاتولیک منجر شد.

هر چند که جنجال به پا شده در ارتباط با پرونده باروس، دلیل اصلی سفر پاپ فرانسیس به این منطقه بود، ولی دلیل دیگر این سفر حجم انبوه منتقدانی بود که او را به عدم درک عمق بحران موجود در کشورهای آمریکای جنوبی متهم می‌کردند.

افرادی باروس را متهم کرده‌اند که او از مربی پیشین خود، فرناندو کارادیما در جریان تحقیقات سال ۲۰۱۱ در خصوص سوءاستفاده جنسی حمایت کرده است. شکایاتی که این افراد علیه او در خصوص تعرض جنسی به آنان در دوران کودکی تنظیم کرده بودند، در نهایت به گناهکار شناخته شدن او انجامید.

شاکیان این پرونده  همواره اسقف باروس را به پرده‌پوشی تعرضات جنسی کارادیما متهم می‌کردند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More