شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش‌ها به رکوردزنی آیدین آغداشلو در حراج تهران با وجود اتهامات جنسی

 

آیدین آغداشلو، نقاش مشهور ایرانی که به تعرض جنسی به چندین زن متهم شده، با فروش یک اثر در سیزدهمین دوره حراج تهران، رکورد تاریخ این حراجی را شکست.

این در حالی است که هما تاراجی،‌ مدیر روابط بین‌الملل حراج تهران پیشتر گفته بود به دلیل طرح اتهام‌های جنسی علیه آغداشلو، ممکن است دو نقاشی او از حراجی امسال  حذف شود.

تابلوی «خاطرات امید» از آغداشلو روز جمعه ۲۶ دی‌ماه در حراجی تهران به قیمت پایه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان عرضه شد و در نهایت به ده برابر این قیمت یعنی ۱۲ میلیارد تومان، به فروش رسید.

این تابلوی آغداشلو نه تنها گران‌ترین اثر حراج سیزدهم نام گرفت، بلکه رکورد فروش حراج تهران در طول دوازده دوره گذشته آن را شکست. 

اثر دیگری از آغداشلو نیز در حراج امسال به قیمت ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شد.

پیشتر اثری از سهراب سپهری با قیمت ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان که در دوره نهم حراج تهران به فروش رسیده بود، رکورددار این مراسم بود.

حراج تهران در سال‌های اخیر با فروش بالای آثار هنری توجه بسیاری را به خود جلب کرده و این حراج در سیزدهمین دوره خود نیز در مجموع به فروش ۸۷ میلیارد و ۹۴۲ میلیون تومانی رسید.

 

گزارش نیویورک تایمز درباره اتهامات جنسی آغداشلو

رکوردزنی آغداشلو در این مراسم در حالی است که ۱۳ زن در اوایل آبان ماه در مصاحبه با نیویورک‌تایمز این نقاش را به تعرض جنسی متهم کردند.

همچنین ۴۵ نفر از جمله شاگردان سابق، یک دستیار قدیمی، گالری‌داران، بازیگران، یک دلال آثار هنری در تهران و خبرنگاران فعال در حوزه‌ فرهنگ و هنر در ایران نیز در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفتند که در مجامع هنری همه از رفتار‌های آغداشلو با شاگردان دختر و جوان باخبر بودند.

اولین بار سارا امت‌علی روزنامه‌نگار سابق، در شهریورماه در حساب توییترش نوشت هنگامی که در ایران به عنوان خبرنگار هنری برای تهیه گزارش به دفتر آغداشلو رفته بود، از سوی او مورد تعرض و آزار جنسی قرار گرفت.

اما آغداشلو با انتشار بیانیه‌ای این اتهام را رد کرد و نوشت: «من قطعا خودم را انسان کاملی نمی‌دانم، اما این ادعای ناروا را قویا رد می‌کنم.»

 

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی

رکوردزنی آغداشلو در حراج تهران واکنش‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت و برخی از بی‌توجهی به اتهام‌های مطرح‌شده علیه او انتقاد کردند.

آسیه امینی، تحلیلگر مسائل اجتماعی، در توییتی با اشاره به جنبش من هم (MeToo) که درباره آزار جنسی افشاگری می‌کند نوشت یکی از نتایج آن در آمریکا این بود که فردی مثل هاروی واینستین، از تهیه‌کنندگان مطرح هالیوود، شغلش را از دست داد اما در ایران تابلویی از ‎آغداشلو رکورد قیمت را شکست.

 

 

سحر آزاد، خبرنگار، هم در توییتی نوشت: «تابلوی آغداشلو رکورد شکوند تا خشونت فرهنگ بیشتر رو بیاد.»

برخی از کاربران نیز فروش بی‌سابقه یک اثر از آغداشلو را به «یک باند» نسبت دادند که در پی ترمیم چهره این نقاش است.

یاسین نمکچیان، روزنامه‌نگار، در حساب توییتر خود با هشتگ «من هم» نوشت: «هیچ کس برای تابلوی آیدین آغداشلو ۱۲ میلیارد تومان پول نداده است. این نمایش مافیای آثار هنری است که از یک طرف می‌خواهد حیثیت بر باد رفته استاد را بازگرداند و از طرفی وانمود کند، صدای مظلومان به جایی نرسیده است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More