شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آیدین آغداشلو اتهام تعرض جنسی را رد کرد، سارا امت‌علی: هر واکنشی غیر از این، نیازمند شهامت اخلاقی است

 آیدین آغداشلو، نقاش سرشناس ایرانی، با انتشار بیانیه‌ای در رسانه‌های اجتماعی، اتهام آزار جنسی که علیه او مطرح شده بود را رد کرد.

آغداشلو در این بیانیه که روز پنج‌شنبه، ششم شهریور منتشر شد گفته است: «اخیرا خانمی ادعایی مربوط به ۱۴ سال پیش را مطرح کرده‌اند. من قطعا خودم را انسان کاملی نمی‌دانم، اما این ادعای ناروا را قویا رد می‌کنم.»

این بیانیه واکنشی است به سخنان سارا امت‌علی روزنامه‌نگار سابق که روز اول شهریور در توییتر نوشته بود هنگامی که در ایران به عنوان خبرنگار هنری برای تهیه گزارش به دفتر آیدین آغداشلو مراجعه کرده بود از سوی او مورد تعرض و آزار جنسی قرار گرفته است.

آغداشلو در بیانیه خود گفته است: «در زندگی شخصی و اجتماعی‌ام هرگز خواسته‌ای را به کسی تحمیل نکرده‌ام، چون جزئی از رفتار و روشم نبوده است. باید تاکید کنم که هر نوع تحمیل جنسی را اکیدا محکوم می‌کنم.»

سارا امت‌علی در گفت‌وگویی که بعد از انتشار این بیانیه با ایران‌اینترنشنال داشت، گفت: «آقای آغداشلو به‌نوعی من را دروغگو خطاب کرده است. یکی از نگرانی‌های کسانی که هدف تعرض جنسی قرار می‌گیرند این است که نزد اطرافیانشان و عموم مردم، دروغگو خطاب شوند.»

امت‌علی با اشاره به این‌که احتمال می‌داده که «دروغگو» خوانده شود، افزود: «توقع نداشتم پاسخ دیگری جز تکذیب دریافت کنم؛ چرا که هر واکنشی غیر از این به شهامت و شجاعت اخلاقی و فضیلت ویژه‌ای نیاز دارد.»

در هفته‌های اخیر گروهی از زنان ایرانی در رسانه‌های اجتماعی تجربیات خود را از قرار گرفتن در معرض آزار جنسی از سوی مردان بازگو کرده‌اند. این زنان می‌گویند که پیش از این به دلیل تابوهای اجتماعی، از بازگو کردن آنچه بر آنان رفته است واهمه داشته‌اند.

آیدین آغداشلو در پایان بیانیه خود که در رسانه اجتماعی اینستاگرام منتشر شده است اعلام کرده حق قانونی خود می‌داند که این اتهام‌ها را در مراجع قضایی پیگیری کند .

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More