شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

الجبیر: پاسخ قطر را پیش از هر اقدامی، به دقت بررسی خواهیم کرد

عادل الجبیر، وزیر خارجه‌ی عربستان، شامگاه روز دوشنبه، دوازدهم تیرماه، در نشست خبری مشترک با زیگمار گابریل، همتای آلمانی خود گفت که چهار کشور عربی در انتظار دریافت پاسخ قطر از کویت هستند، تا پیش از هر اقدامی، آن را به دقت بررسی کنند.

محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه‌ی قطر، روز گذشته، در دیداری از کویت، پاسخ رسمی کشورش به ۱۳ شرط چهار کشور عربی را تسلیم شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت، کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه‌ی عربستان در نشستی خبری در جده گفت: «هدف از اقدام‌های صورت‌گرفته علیه قطر، تغییر سیاست‌های این کشور است که به کشورهای منطقه و جهان آسیب می‌زند».

او افزود که با وزیرخارجه‌ی آلمان درباره‌ی توقف حمایت مالی از تروریسم و عدم دخالت در امور کشورهای مجاور، به توافق رسیده است.

جبیر ابراز امیداوری کرد که پاسخ قطر به درخواست‌های چهار کشور عربی، مثبت باشد تا به گفته‌ی او، این کشورها بتوانند به راه‌حلی برای این بحران برسند.

وزیر خارجه‌ی عربستان اضافه کرد که «قطر به‌رغم توافق سال ۲۰۱۴، در امور داخلی کشورهای همسایه دخالت می‌کند». او گفت که اغلب درخواست‌های کشورهای عربی از قطر، در توافق سال ۲۰۱۴ مطرح شده بود.

جبیر افزود که مهلت ۴۸ساعته‌ی کشورهای چهارگانه به قطر، بنابه درخواست دولت کویت در نظر گرفته شده است..

از سوی دیگر، گابریل، وزیر خارجه‌ی آلمان، در این نشست خبری تأکید کرد که حل بحران قطر، باید شامل قطع حمایت از تروریسم و گروه‌ها و سازمان‌های افراطی و تندرو بشود. او گفت که برلین بر وحدت شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس تأکید و از میانجی‌گری کویت برای حل بحران حمایت می‌کند.

وزیر خارجه‌ی آلمان، خواستار «گفت‌وگوی جدی» برای حل این بحران شد که به گفته‌ی او، می‌تواند کل «شبه‌جزیره‌‌ی عربی» را تضعیف کند.

گابریل پیش‌تر، درخواست‌های عربستان و هم‌پیمانانش را «تحریک‌آمیز» خوانده بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More