شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عادل الجبیر: مشتاقانه منتظر همکاری با بایدن برای پایان دادن به بحران‌ها هستیم

 

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی، اعلام کرد که کشورش و آمریکا به همکاری برای مقابله با «دشمنان مشترک» ادامه خواهند داد.

جبیر روز جمعه ۱۷ بهمن در مصاحبه با تلویزیون دولتی عربستان سعودی گفت که ریاض مشتاقانه منتظر همکاری با دولت جدید آمریکا برای پایان دادن به بحران‌ها و رویارویی با چالش‌هاست.

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی همچنین سخنان جوبایدن را به معنای تاکید بر تعهد آمریکا برای همکاری با «دوستان و متحدان» برای حل بحران‌ها دانست.

او با اشاره به همکاری عربستان سعودی و آمریکا برای آزاد کردن کویت پس از حمله صدام حسین، مبارزه با القاعده در یمن و همچنین مبارزه داعش در سوریه، افزود: «ما همچنان همراه با آمریکا به مقابله با دشمنان مشترک ادامه می‌دهیم.»

یک روز پیش از این سخنان، جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، بر تقویت تلاش‌های دیپلماتیک جهت پایان دادن به جنگ یمن تاکید کرده بود.

بایدن گفته بود که آمریکا به حمایت از عربستان سعودی برای دفاع از حق حاکمیت و قلمرو خود ادامه می‌دهد.

او اشاره‌ای به ایران و افغانستان نکرده و تنها در بخشی از سخنان خود درباره حملات شبه‌نظامیان حوثی به عربستان سعودی، به ایران به عنوان حامی این گروه اشاره کرده بود. 

بایدن گفت: «عربستان سعودی با حملات موشکی و پهپادی و سایر تهدیدهای نیروهای مورد حمایت ایران در چندین کشور مواجه است ما به حمایت و کمک خود از عربستان سعودی ادامه می‌دهیم تا بتواند از تمامیت ارضی و مردم خود دفاع کند.» 

ریاض در بیانیه‌ای با استقبال از این سخنان اعلام کرد که منتظر ھمکاری با دفتر بایدن، نماینده ویژه آمریکا در امور یمن، سازمان ملل و احزاب یمنی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی ھمه‌جانبه در یمن است.

روز پنجشنبه همچنین امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، با استقبال از تمایل آمریکا برای تعامل با ایران، گفت عربستان سعودی و اسرائیل به عنوان «شرکای کلیدی» در منطقه باید به نحوی در مذاکرات احتمالی آتی با ایران دخیل باشند. 

او هفته پیش نیز گفته بود که عربستان سعودی نیز باید در هر مذاکره‌ای با ایران برای توافق جدید «دخیل» باشد تا از «اشتباه» گذشته که در آن قدرت‌های منطقه در توافق برجام شریک نبودند، اجتناب شود. اما جمهوری اسلامی ایران این پیشنهاد مکرون را رد کرده است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More