شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انفجار در منطقه حفاظت شده کابل دست‌کم ۵ کشته و ۵۰ مجروح برجاگذاشت

انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده حوالی ساعت  ۹ و ۴۵ دقیقه شامگاه دوشنبه در  «گرین ویلیج»، منطقه حفاظت شده شهر کابل، دست‌کم پنج کشته و بیش از ۵۰ مجروح برجا گذاشت.

این انفجار که طالبان مسئولیت آن را بر عهده گرفت در منطقه به شدت محافظت شده موسوم به گرین ویلیچ  کابل رخ داد، منطقه‌ای که در آن شهروندان غیرنظامی خارجی زندگی می‌کنند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان، گفت: «این خودروی بمب‌گذاری شده، بین خانه‌های مسکونی در منطقه گرین ویلیج کابل منفجر شده است.»

برخی منابع، شمار مجروح شدگان در انفجار شامگاه دوشنبه، یازدهم شهریور، در کابل را بیش از ۱۰۰ تن اعلام کردند اما سخنگوی وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که «براثر انفجار این خودروی بمب‌گذاری شده در حوزه نهم شهر کابل پنج تن کشته و ۵۰ تن زخمی شدند.»

او تاکید کرد که احتمال افزایش شمار قربانیان و مجروحان وجود دارد.

قدرت انفجار به حدی بود که به گفته شاهدان علنی  صدای این انفجار در فاصله چندین کیلومتر دورتر شنیده می‌شد.

برخی شاهدان عینی به رسانه‌ها گفتند که پس از صدای انفجار ناشی از انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در منطقه گرین ویلیج کابل، صدای تیراندازی و درگیری‌های پراکنده به گوش می‌رسید.

رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان، گزارش‌ها در مورد درگیری شماری از مهاجمان با ماموران پلیس در کابل را پس از وقوع انفجار خودروی بمب‌گذاری شده، رد کرد.

«طالبان» ساعتی پس از وقوع این انفجار، مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

این انفجار در روزی از سوی طالبان انجام شد که زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان، اعلام کرد که پس از ماه‌ها مذاکره با طالبان، پیش‌نویس توافق صلح با این گروه آماده شده اما برای اجرا باید به تایید دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، برسد.

خلیل‌زاد گفت: «بنابر پیش‌نویس توافق صلح با طالبان، ایالات متحده آمریکا، طی ۱۳۵ روز پس از اجرای توافق صلح با طالبان، پنج هزار سرباز خود را از افغانستان خارج خواهد کرد و نیروهای آمریکایی، پنج پایگاه نظامی خود در افغانستان را نیز ترک خواهند کرد.»

همزمان گزارش شده که احمد مسعود، فرزند  ۳۰ ساله «احمد شاه مسعود»، هجده سال بعد از ترور پدرش، روز  پنجشنبه، چهاردهم شهریور، به طور رسمی آغاز کار جنبش سیاسی تازه‌ای را بر ضد طالبان، در پنجشیر زادگاه خانوادگی خود در شمال کابل اعلام خواهد کرد.

 احمد مسعود ۳۰ ساله خواستار بسیج گروه‌های ضد طالبان و جلوگیری از دوره جدیدی از قدرت و اقدامات افراطی این گروه را دارد.

همانند احمد شاه مسعود فقید که دو روز پیش از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ ترور شد، مسعود جوان نیز خواستار ساختن ائتلاف گسترده‌ای برای مقابله سیاسی و حتی نظامی با طالبان را دارد.

احمد مسعود در تازه‌ترین مصاحبه خود گفت: «امیدوارم که افغان‌ها و افغانستان هرگز شاهد یک خونریزی دیگر نباشند اما اگر چنین شود، نه تنها من بلکه صدها هزار جوان مانند من هستند و ما آماده برداشتن اسلحه هستیم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More