شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در سومالی، ۳۸ کشته به جا گذاشت

 

منابعی در سومالی گزارش دادند که در پی انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در موگادیشو پایتخت این کشور، دست‌کم ۳۸ نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالقادر عبدالرحمان، یکی از اعضای کمک‌رسانی موگادیشو، روز شنبه پنجم اسفند گفت:« اکنون شمار قربانیان انفجارها به ۳۸ نفر رسید». روز گذشته اعلام شده بود که در این حادثه، ۱۸ نفر جانشان را از دست دادند.  

انفجار نخست، یک ایست بازرسی در نزدیکی یک مقر دولتی را هدف قرار داد. لحظاتی بعد، یک خودروی دیگر، در نزدیکی هتل «دوربین» منفجر شد.

ابراهیم محمد، افسر پلیس سومالی در این زمینه گفت:« تأکید می‌کنم که انفجار در نزدیکی قصر ریاست جمهوری اتفاق افتاد و خودروی بمب‌گذاری شده دیگر در نزدیکی هتل تازه افتتاح شده، منفجر شد».  

عبدالله احمد یکی دیگر از افسران پلیس سومالی گفته که پنج نفر از عناصر تروریستی در این دو حادثه، کشته شدند. او از بازگشت اوضاع موگادیشو به حالت «طبیعی» خبر داد.  

«جنبش اسلامی سومالی» وابسته به گروه القاعده در بیانیه‌ای، دو انفجار روز گذشته را بر عهده گرفته است. این گروه تندرو گفته که دو مقر دولتی در موگادیشو را هدف قرار داده است.

گروه الشباب از اندیشه‌های تندروی «القاعده» پیروی می‌کند و از سوی آمریکا و چند کشور دیگر در فهرست گروه‌های «تروریستی» قرار دارد.

«جنبش الشباب» از سال ۲۰۱۴ در سومالی تاسیس شد و اکثر عناصر آن را افرادی از قبایل جنوبی سومالی تشکیل می‌دهند. این گروه بارها نهادهای دولتی به ویژه سربازان ارتش سومالی را هدف قرار داده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More