شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اولین دیدار نیچیروان بارزانی با حیدر العبادی در بغداد پس از رفراندوم

 

نیچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان و حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق برای اولین بار پس از رفراندوم با یکدیگر در بغداد دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش وبسایت «کردستان ۲۴»، نیچیروان بارزانی و حیدرالعبادی، روز شنبه ۳۰ دی‌ماه، پس از یک بن‌بست سیاسی چهارماهه در بغداد دیدار و گفتگو کردند.

به گفته منابع آگاه، قباد طالبانی، معاون نخست وزیر و فواد حسین، رئیس دفتر ریاست اقلیم کردستان نیز بارزانی را در سفر به بغداد همراهی می‌کنند.  

در خلال دو هفته گذشته نیز به دنبال یک‌سری مذاکرات در سطح وزیران، هیات‌های مذاکره کننده از دولت عراق و دولت خودگردان اقلیم کردستان در دو دیدار رسمی در بغداد و اربیل یک سند شش ماده‌ای امضا کردند که به موجب آن پروازهای بین‌المللی به فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه از سر گرفته می‌شود.

بارزانی و العبادی در دیدار امروز خود در بغداد مسائل مهم مورد مناقشه را مورد بحث و مذاکره قرار دادند و روند گفتگوها بسیار مثبت ارزیابی شده‌است.
اوایل سال میلادی جاری، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل از بغداد و اربیل خواست تا برای از‌سر‌گیری مذاکرات تلاش کنند. آمریکا و اتحادیه اروپا نیز بر حل مشکلات از طریق مذاکره تاکید کرده‌اند.
در همین راستا کنسولگری ایران در اربیل نیز از دیدار بارزانی از تهران در روز یکشنبه یکم بهمن‌ماه خبر داده‌است.  

پس از همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در اوایل پاییز سال جاری، دولت عراق سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای درقبال اقلیم کردستان اتخاذ کرد. در این راستا، بغداد پروازهای بین‌المللی به فرودگاه‌های اقلیم کردستان را مسدود کرد و کنترل مناطق سرزمینی مورد مناقشه‌ با کردستان را در اختیار گرفت.

به گفته‌ی ناظران، این سفر بارزانی به بغداد، در چارچوب اقداماتی است که اقلیم کردستان برای حل تعارض‌های به وجود‌ آمده ناشی از انجام رفراندوم اقلیم می‌آید. مشکلات ناشی از اقدامات بغداد برای فشار به اربیل، مقامات اقلیم را واداشت تا برای بازگشایی مرزها و نیز از سرگیری پروازهای بین‌المللی به فرودگاه‌های اقلیم تلاش کنند.  بستن این دو فرودگاه و نیز گذرگاه‌های مرزی، بر روی معیشت مردم کردستان و به‌طور کلی اقتصاد اقلیم، تأثیر مخربی گذاشته است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More