شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ایکائو از ایران خواست روند تحقیق درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌‌های سپاه پاسداران را سرعت ببخشد

ایکائو، سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی سازمان ملل، روز جمعه اعلام کرد که از جمهوری اسلامی خواسته است تا روند تحقیق و تفحص را در مورد اقدام سپاه پاسداران در شلیک دو موشک به هواپیمای اوکراینی، سرعت ببخشد.

به گزارش رویترز، فرهاد پرورش نماینده ایران در ایکائو، گفته است که گزارش تحقیق درباره هواپیمای اوکراینی تکمیل شده و اکنون در دست ترجمه است و «در چند هفته آینده» میان ۳۶ کشور عضو این سازمان توزیع خواهد شد. پرورش همچنین بر پایبندی ایران به مقررات بین‌المللی هوانوردی تاکید کرد.

طبق گزارش رویترز، مقررات بین‌المللی هوانوردی مهلتی ۱۲ ماهه را برای ارائه گزارش نهایی پیشنهاد داده‌ که در مورد پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی تا دی ماه این فرصت وجود دارد. رویترز افزود در پرونده‌هایی که مهم‌تر هستند زمان ارائه گزارش ممکن است طولانی‌تر شود.

 رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد با وجودی‌که هنوز تا دی‌ماه زمان باقی است، برخی کشورها همچون کانادا در مورد آنچه «کمبود شفافیت» در عملکرد جمهوری اسلامی می‌دانند ابراز نگرانی کرده‌اند.  

بنابر این گزارش، پس از انتشار گزارش اولیه در مورد محتویات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که به فرانسه فرستاده شد، کانادا و خانواده قربانیان از ایران پاسخ‌های بیشتری می‌خواهند.

طبق قوانین ایکائو، اوکراین، که هواپیمای مورد شلیک قرار گرفته متعلق به آن است، و آمریکا، که سازنده این هواپیماست، در فرایند تحقیق و تفحص به صورت رسمی حضور دارند.

بر اساس مقررات ایکائو، هر یک از کشورهایی که در روند تحقیق و تفحص حضور دارند باید ۶۰ روز مهلت داشته باشند تا پیش از انتشار گزارش نهایی نظرات خود را اعلام کنند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More