شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رابرت مالی: آمریکا از محاکمه جمهوری اسلامی و اجرای عدالت در پرونده هواپیمای اوکراینی حمایت می‌کند

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگوی تلفنی با معاون وزیر خارجه اوکراین اطمینان داد حمایت مقام‌های آمریکایی را برای محاکمه جمهوری اسلامی ایران در پرونده هواپیمای اوکراینی، جلب می‌کند.

رابرت مالی روز چهارشنبه ۴ فروردین ماه در تماسی تلفنی با یوجین انین، معاون وزیر خارجه اوکراین، همچنین همبستگی خود را با خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال اعلام کرد.

رابرت مالی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده آماده است برای اجرای عدالت و پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در ارتباط با پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، حمایت‌های لازم را ارائه دهد.

معاون وزیر خارجه اوکراین در این تماس با اشاره به اینکه تحقیقات فنی جمهوری اسلامی در این مورد «به طور مناسب انجام نشده» گفت: «در نتیجه این گزارش تعدادی از واقعیت‌های مهم را در بر نمی‌گیرد.»

انین تاکید کرد برگزاری دادگاه منصفانه به عنوان وظیفه ایران در قبال خانواده‌های قربانیان این «فاجعه» ضروری است.

سازمان هواپیمایی ایران بعد از گذشت بیشتر از یک سال از شلیک دو موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین،‌ گزارش نهایی خود را روز چهارشنبه، ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۹، منتشر کرد که‌ این گزارش همچنان مسئولیت شلیک را به اپراتور واحد پدافندی نسبت داده است.

کانادا و اوکراین گزارش جمهوری اسلامی را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت خواندند و تاکید کردند این گزارش به سوالات موجود پاسخ نگفته و نتوانسته واقعیت یا مدرک محکمی ارائه دهد.

مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا، و عمر الغبرا، وزیر ترابری این کشور، در بیانیه‌ای مشترک، ضمن رد گزارش ۱۴۵ صفحه‌ای ایران گفتند: «این گزارش هیچ تلاشی نکرده تا به پرسش‌های حساس در مورد واقعیت ماجرا پاسخ گوید. این گزارش ناقص به نظر می‌رسد و دربرگیرنده هیچ شواهد و واقعیت ملموسی نیست.»

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، گزارش ایران را تلاش مقام‌های جمهوری اسلامی برای پنهان کردن دلایل واقعی انهدام این هواپیما دانست.

از سوی دیگر، بریتانیا، کانادا، سوئد، اوکراین و افغانستان که شهروندان آنها در شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی کشته شده‌اند، طی بیانیه‌ای جداگانه با اشاره به اینکه گزارش ایران در این مورد را بررسی می‌کنند، خواستار مسئولیت‌پذیری و شفافیت از سوی ایران و اجرای عدالت برای قربانیان شدند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More