شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بیانیه ۱۲ ماده‌ای شورای نمایندگان عراق در مورد پیامدهای همه‌پرسی کردستان عراق

 

شورای نمایندگان عراق، در جلسه‌ای که روز چهارشنبه ۵ مهرماه به بررسی پیامدهای همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق پرداخت و متعاقب آن۱۲ ماده را تصویب کرد.

 

به گزارش شبکه خبری رووداو (rudaw) کردستان در بیانیه‌ای که شورای نمایندگان پس از انعقاد جلسه منتشر کرد، اعلام شده برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان، سرنوشت کشور عراق را در معرض خطر جدی قرار داده است.

از مهمترین مصوبات این بیانیه، بستن تمامی گذرگاه‌های مرزی خارج از کنترل دولت مرکزی عراق، در اقلیم کردستان هستند و درخواست از کشورهای همجوار برای کمک به بغداد، برای منع تعامل تجاری با اقلیم ذکر شده که به تبع آن، هر کالایی که از این مبادی  وارد عراق شود، به‌عنوان کالای قاچاق قلمداد می‌شود.

همچنین دولت موظف است تا با اعزام  نیروهای امنیتی عراق برای مستقر شدن  در مناطق مورد اختلاف از جمله کرکوک و بازپس‌گیری کنترل تمامی چاه‌های نفت شمال کرکوک، تحت نظارت وزارت نفت عراق دستورات لازم را صادر کند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده که دولت باید از سفیران و نمایندگان کشورها درخواست کند تا دفاتر نمایندگانی خود در اقلیم کردستان را تعطیل و به خارج از اقلیم منتقل کنند.

در این بیانیه همچنین از رئیس جمهورعراق، به‌عنوان نمادی از وحدت ملی درخواست شده، تا بر اساس ماده ۶۷ قانون اساسی برای حفظ تمامیت ارضی و امنیت کشورتلاش و انجام وظیفه کند.

در این بیانیه همچنین از دولت خواسته شده که تنها کارمندان کردی که در همه پرسی شرکت نکرده‌اند در مناصب شغلی خود ابقا شوند.

همچنین از دولت مرکزی خواسته شده تا تدابیری اتخاذ کند تا وحدت ملی بر قومی غالب شود.

 

بیانیه

 

بیانیه

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More