شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تازه‌ترین خبرها از سرتاسر جهان

تازه‌ترین خبرها از سرتاسر جهان

بازگشت بیش از ۲۰۰ هزار مهاجر افغان از ایران در سه ماه نخست امسال

اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید، مطابق گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در سه ماهه نخست سال جاری میلادی ،  ۲۲۶ هزار و ۳۱۶ مهاجر افغان‌ فاقد مدرک از ایران و ۱۸۳۳ نفر از پاکستان  به افغانستان بازگشتند.

مطابق گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، مهاجران افغان فاقد مدرک برای جلوگیری از بیماری همه‌گیر کوویدـ۱۹ و به دلیل کاهش فرصت‌های اقتصادی از ایران بازگشتند.

ترامپ: جنبش انتیفا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرد 

به دنبال به خشونت کشیده شدن اعتراضات در شهرهای مختلف آمریکا، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده گفت که انتیفا، جنبش چپ‌گرایان ستیزه‌جو، در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار خواهد گرفت. ویلیام بار، دادستان کل آمریکا نیز گفت: «خشونت‌های انتیفا و سایر گروه‌های مشابه در تخریب و غارت، مصداق تروریسم داخلی است.»

دختر شهردار نیویورک در جریان تظاهرات موقتا بازداشت شد

کیارا دبلازیو، دختر شهردار نیویورک در جریان تظاهرات شامگاه شنبه در این شهر بازداشت و به گفته منابع پلیس ساعاتی بعد آزاد شد. بیل دبلازیو، شهردار نیویورک گفت «آنچه می‌بینیم حاصل دهه‌ها بی‌عدالتی است.» او روز یکشنبه به میان مردم رفت و با آنها صحبت کرد. در نیویورک تظاهرات در طول روز یکشنبه آرام بود، ولی با غروب خورشید، چندین اتومبیل به آتش کشیده شد و معترضان به سوی پلیس حمله کردند. 

راننده کامیون در مینیاپولیس، به میان جمعیت راند  

یک راننده کامیون در روز یکشنبه در محلی که هزاران معترض به کشته شدن جرج فلوید در مینیاپولیس تجمع کرده بودند، کامیون را به میان جمعیت راند. به گزارش شاهدان عینی، معترضان راننده را بیرون کشیده و مورد ضرب و جرح قرار دادند. در این حادثه کسی صدمه‌ای ندید. پلیس هویت راننده را اعلام نکرده ولی گفت در حال تحقیق درباره ماجراست. 

غارت فروشگاه‌های لوکس در کالیفرنیا

چندین فروشگاه‌ کالاهای لوکس و گرانقیمت در سنتامانیکا در ایالت کالیفرنیا، قبل از رسیدن ماموران پلیس، از سوی معترضان غارت شد. در حومه لانگ‌بیچ در نزدیکی لس‌آنجلس، گروه‌هایی از مردان و زنان جوان پنجره‌های یک مرکز خرید را شکسته و قبل از ساعت شش عصر و شروع مقررات منع تردد، فروشگاه‌ها را غارت کردند. 

معترضان در مقابل کاخ سفید تجمع کرده و آتش روشن کردند

شامگاه یکشنبه تظاهرکنندگان در شهر واشینگتن، در مقابل کاخ سفید تجمع کرده و آتش روشن کردند. شامگاه گذشته خیابان‌های واشینگتن صحنه چندین آتش‌سوزی عمدی از جمله آتش زدن دو اتومبیل بود. پلیس برای متفرق کردن معترضان خشن از گاز اشک‌آور استفاده کرد. پلیس پایتخت آمریکا گفت ۱۷نفر به علت دست داشتن در خشونت بازداشت و ۱۱ مامور پلیس در جریان تظاهرات مجروح شدند. 

اعزام پلیس ضدشورش به خیابان‌های پورتلند در اورگان

پلیس پورتلند در ایالت اورگان، ماموران ضدشورش را برای مهار معترضان به محل ساختمان دادگستری این شهر اعزام کرد. معترضان در این شهر در شامگاه یکشنبه پنجره‌های ساختمان را شکستند و بیم آن می‌رفت که معترضان ساختمان را به آتش بکشند. پیشتر صحنه‌هایی از غارت فروشگاه‌ها و به آتش کشیدن ساختمان‌ها و اتومبیل‌ها در شهرهای مختلف از سوی رسانه‌ها منتشر شد. 

فرزندان فلوید:‌ معترضان از خشونت پرهیز کنند

کوئینسی و کانی فلوید، دو تن از فرزندان جورج فلوید، شهروند آمریکایی که به دست پلیس جان باخت، گفتند:‌ «همه بیرون ریخته‌اند و عشق خود را نثار پدر ما می کنند. این باعث دلگرمی ماست.» آنان تظاهرات صلح‌آمیز را ستودند و از معترضان خواستند از خشونت پرهیز کنند. 

شهردار واشینگتن:‌ معترضان نمی‌توانند شهر را ویران کنند 

به دنبال آخر هفته ناآرام در پایتخت آمریکا، موریل باوزر، شهردار واشینگتن، مقررات منع تردد را از ساعت ۱۱ شب یکشنبه تا شش عصر دوشنبه برقرار کرد. شهردار واشینگتن که یک زن سیاهپوست است، گفت:‌ «پیام روشن ما این است که مردم می‌توانند از حق خود در متمم اول قانون اساسی استفاده کند، اما نمی‌توانند شهر را ویران کنند.» 

اعمال مقررات منع تردد در ۴۰ شهر آمریکا 

در ششمین روز تظاهرات و ناآرامی در سرتاسر آمریکا بر سر مرگ جورج فلوید، شهروند سیاهپوست این کشور به دست پلیس، دست‌کم  در۴۰ شهر آمریکا مقررات منع تردد برقرار کرده‌اند و ماموران گارد ملی به ۱۵ ایالت و همچنین منطقه پایتخت اعزام شده‌اند. 

رییس پلیس مینیاپولیس: هر چهار پلیس، در مرگ فلوید مسئولند

رییس‌ پلیس مینیاپولیس می‌گوید هر چهار پلیسی که در مرگ جورج فلوید نقش داشتند، به یک اندازه مسئولند. جورج فلوید، مرد ۴۶ ساله آمریکایی-آفریقایی هفته گذشته با فشار زانوی درک چاوین، یک پلیس سفیدپوست بر گردنش، جان باخت. چاوین روز جمعه به قتل درجه سه و قتل غیرعمد درجه دو محکوم شد. هر چهار مامور پلیس دخیل در ماجرا، از نیروی پلیس اخراج شدند. 

ژاپن بازگشایی مرزهایش به روی شهروندان برخی کشورها را بررسی می‌کند

ژاپن بازگشایی مرزهای خود به روی مسافران برخی از کشورها را که شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در آنها اندک بوده، بررسی می‌کند. رسانه‌ها می‌گویند همزمان با بازگشایی مدارس، سینماها، باشگاه‌های ورزشی و فروشگاه‌ها در توکیو، دولت قصد دارد به شهروندان تایلند، ویتنام، استرالیا و نیوزیلند اجازه سفر به این کشور را بدهد. 

تسهیل مقررات قرنطینه در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی پس از دو ماه قرنطینه و تعطیلات سراسری، روز دوشنبه اجازه داد که مردم برای کار، عبادت، ورزش و خرید از خانه‌هایشان خارج شوند. کارخانجات و معادن این کشور نیز با ظرفیت کامل و برای جبران خسارت اقتصادی کارشان را از سرگرفتند. سیریل رامافوزا، رییس‌جمهور آفریقای جنوبی به دلیل اعمال مقررات سختگیرانه برای مهار ویروس کرونا مورد تقدیر قرار گرفته بود. 

بازگشایی رستوران‌ها و پارک‌ها در ترکیه

رستوران‌ها، کافه‌ها و پارک‌ها در ترکیه از روز دوشنبه بازگشایی شدند و منع مسافرت بین‌ شهری به دلیل مهار انتشار ویروس کرونا لغو شد. دولت رجب طیب اردوغان،  مقررات قرنطینه را به تدریج و طی چند هفته تسهیل کرده و مسئولان می‌گویند همه‌گیری کووید۱۹ تحت کنترل است. 

صدها نفر در لندن و برلین در همبستگی با معترضان آمریکایی تظاهرات کردند

صدها نفر در لندن و برلین در همبستگی با تظاهرات مردم آمریکا بر سر مرگ شهروند سیاهپوستی که در مینیاپولیس به دست پلیس کشته شد، روز یکشنبه تظاهرات کردند. تظاهرات در لندن از میدان ترافالگار آغاز و تا مقابل سفارت آمریکا ادامه یافت. پلیس پنج نفر را در مقابل سفارت بازداشت کرد. 

تظاهرات بر سر مرگ جورج فلوید در شهرهای آمریکا به خشونت کشیده شد  

در ادامه شورش‌ و ناآرامی در شهرهای مختلف آمریکا به دنبال مرگ جورج فلوید، نیروهای گارد ملی ایالات متحده به ۱۵ ایالت و شهر واشینگتن- پایتخت آمریکا- اعزام شدند. تظاهرات صلح‌آمیز در اعتراض به مرگ فلوید، شهروند سیاهپوستی که در بازداشت پلیس جان باخت، ظرف چند روز به صحنه غارت فروشگاه‌ها، خشونت‌های خیابانی، به آتش کشیدن اتومبیل‌های پلیس و ساختمان‌ها تبدیل شده است. 

اولین مورد ابتلا به کووید۱۹ در هنگ‌کنگ در دو هفته اخیر

هنگ‌کنگ از اولین مورد  محلی ابتلا  به کووید۱۹ در دو هفته اخیر خبر داد. این خبر نگرانی درباره انتشار ویروس کرونا با تسهیل مقررات تردد را افزایش داده است. مرکز پیشگیری از بیماری‌ها در هنگ‌کنگ گفت درباره موارد جدید تحقیق می‌کند. تاکنون هزار و ۸۵ مورد ابتلا و چهار مورد مرگ بر اثر کووید۱۹ در هنگ‌کنگ به ثبت رسیده است. 

ژاپن گفت وضعیت هنگ‌کنگ عمیقا نگران‌کننده است

سخنگوی دولت ژاپن درباره تصمیم چین در اعمال قانون امنیتی جدید بر هنگ‌کنگ گفت، وضعیت در هنگ‌کنگ عمیقا نگران‌‌کننده است. سخنگوی ارشد کابینه ژاپن روز دوشنبه در یک نشست خبری همچنین گفت ثبات در این میان بیش از هرچیز اهمیت دارد. 

شرکت صدها نفر در تشییع‌جنازه مرد فلسطینی که توسط پلیس اسرائیل کشته شد

صدها نفر در مراسم تشییع‌ جنازه مرد فلسطینی ۳۲ ساله‌ای که بر اثر شلیک گلوله پلیس اسرائیل جان باخت، شرکت کردند. وزیر دفاع جدید اسرائیل بابت این حادثه عذرخواهی کرد وعده تحقیق فوری داد. یک سخنگوی پلیس اسرائیل گفت، نیروهای پلیس روز شنبه در بخش قدیمی شهر اورشلیم، به مردی که مشکوک به حمل سلاح بود شلیک کردند. رسانه‌های اسرائیلی بعدا گفتند که او مسلح نبود. 

درخواست قانونگذاران آمریکایی برای منع سرمایه‌گذاری در ارتش چین

گروهی از قانونگذاران آمریکایی قرار است قانونی را ارائه دهند که شهروندان آمریکایی را از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دفاعی مرتبط با ارتش چین منع می‌کند. سه عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان در این قانون از استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری درخواست می‌کنند تا فهرست شرکت‌های دفاعی خارجی که «روابط یا قرارداد با چین دارند، و یا از این کشور حمایت دریافت می‌کنند» را گزارش کند. 

بانک مرکزی عربستان ۱۳ میلیارد دلار به بانک‌ها کمک می‌کند

بانک مرکزی عربستان سعودی، ۵۰ میلیارد ریال - حدود ۱۳ و نیم میلیارد دلار-  به بانک‌ها، اختصاص می‌دهد. مسئولان بخش مالی عربستان سعودی می‌گویند این مشوق مالی برای حمایت از بخش خصوصی در دورانی است که قیمت نفت پایین آمده و اقتصاد به علت همه‌گیری ویروس کرونا ضعیف شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More