شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تازه‌ترین خبرها از سرتاسر جهان

تازه‌ترین خبرها از سرتاسر جهان

 سازمان ملل:‌ کشف گور جمعی در لیبی هولناک است

 

سازمان ملل کشف یک گور ‌جمعی در شهر ترهونه در لیبی را «هولناک» توصیف کرد. این گور پس از آن کشف شد که نیروهای دولت وفاق ملی، که جامعه بین‌الملل آن را به رسمیت شناخته است، یک هفته پیش، شهر ترهونه را از نیروهای ارتش ملی، به سرکردگی خلیفه حفتر، بازپس‌گرفتند. وزارت دادگستری دولت وفاق ملی کمیته‌ای را مسئول تحقیق درباره این گور ‌جمعی کرده است. 

چین:‌ آمریکا در مناسبات چین و کانادا مشکل ایجاد می‌کند

 

فرستاده چین به کانادا گفت آمریکا با استفاده از پرونده یک مدیر شرکت هواوی، در مناسبات کانادا و چین مشکل ایجاد می‌کند. کنگ پیه‌وو به خبرگزاری رویترز گفت:‌ «آمریکا از کانادا سوءاستفاده می‌کند و در مناسبات کانادا و چین مشکل‌ساز است.» منگ وانژو، از مدیران ارشد هواوی، ۱۸ ماه پیش، با حکم تعقیب قضایی آمریکا به‌دلیل تقلب بانکی، در ونکوور بازداشت شد. 

شمار موارد ابتلا به کرونا در برزیل از ۸۰۰ هزار نفر گذشت

 

برزیل با حدود ۸۰۳ هزار مبتلا و نزدیک به ۴۱ هزار مورد مرگ در اثر ابتلا به کووید‌ـ‌۱۹، از نظر میزان شیوع بیماری، پس از ایالات متحده آمریکا، دومین کانون جهانی است. این در حالی است که روز پنجشنبه ۲۲ خردادماه، با بازگشایی مراکز خرید در دو شهر بزرگ سائوپائولو و ریودوژانیرو، مردم برای ورود به فروشگاه‌ها صف‌های طولانی تشکیل دادند. 

تلاش برای صدور حکم حبس ۲۰ ساله برای رییس ستاد ریاست جمهوری 

   

دادستانی کنگو از دادگاه عالی این کشور خواست ویتال کامرهه، رییس ستاد ریاست جمهوری، را به اتهام مشارکت در اختلاس بیش از ۵۰ میلیون دلار از بودجه عمومی، به ۲۰ سال حبس محکوم کند. کامرهه چند دهه در سطوح بالای سیاسی فعالیت می‌کرد. او تمام اتهام‌های مربوط به فساد مالی را رد کرده است. 

وزارت خارجه آمریکا:‌ بهترین راه‌حل برای آتش‌بس در لیبی میانجی‌گری سازمان ملل است

 

‌دیوید شنکر، معاون وزارت خارجه آمریکا در خاور نزدیک،گفت بخشی از پیشنهاد مصر برای آتش‌بس در لیبی «مفید» است، اما نظارت و دخالت سازمان ملل برای میانجی‌گری در این کشور شمال آفریقا، بهترین راه است. مصر از ارتش ملی لیبی به سرکردگی خلیفه حفتر، که در مناطق نفت‌خیز شرق این کشور مستقر است، حمایت می‌کند. امارات متحده عربی و روسیه نیز از حفتر حمایت می‌‌کنند. 

فعالیت‌های ورزشی در عربستان سعودی از سر گرفته می‌شود

 

از ۲۱ ژوئن، حدود ده روز دیگر، فعالیت‌های ورزشی در عربستان سعودی، بدون تماشاگر و با رعایت کلیه ضوابط بهداشتی و پیشگیرانه، از سر گرفته می‌شود. به گزارش رسانه‌های خبری عربستان سعودی، ورزشکاران می‌توانند به تمرین‌ها بازگردند، مسابقات از حدود دو ماه دیگر آغاز می‌شود و تصمیم‌گیری در این مورد با اتحادیه‌های ورزشی است. 

دادگاهی در ترکیه کارمند محلی کنسول‌گری آمریکا را به حبس محکوم کرد 

 

دادگاهی در ترکیه، متین توپوز، کارمند محلی و مترجم کنسول‌گری ایالات متحده آمریکا در استانبول، را به اتهام کمک به سازمانی که آنکارا آن را تروریستی قلمداد می‌کند، به ۹ ماه حبس محکوم کرد. آمریکا در واکنش به این حکم، اعلام کرد این اقدام به اعتماد و روابط دوجانبه آسیب می‌زند. توپوز به همکاری با شبکه متهم به کودتای ۲۰۱۶، شبکه فتح‌الله گولن، جاسوسی و اقدام علیه حکومت متهم شده و بیش از دو سال است که در زندان به سر می‌برد. 

پمپئو:‌ دادگاه پوشالی نمی‌تواند آمریکا را تهدید کند

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه گفت واشینگتن اجازه نمی‌دهد «دادگاهی پوشالی» شهروندان آمریکا را تهدید کند. پیش‌تر، دونالد ترامپ در فرمانی اجرایی، از اعمال برخی تحریم‌ها علیه کارمندان دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم در لاهه که درباره جرایم جنگی احتمالی نیروهای آمریکایی در افغانستان تحقیق می‌کنند خبر داده بود. به گفته پمپئو، ممکن است اعضای خانواده کارمندان دادگاه لاهه نیز مشمول تحریم‌ها شوند و ورودشان به آمریکا ممنوع شود. 

 دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم: تحریم‌های آمریکا تهدید و زورگویی است 

 

دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم در لاهه اعمال تحریم‌های مسافرتی علیه کارمندان این دادگاه را تهدید و زورگویی خواند و این اقدام را «تلاشی ناپذیرفتنی برای مداخله در حاکمیت قانون» توصیف کرد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، از اعمال تحریم‌های اقتصادی و مسافرتی علیه شماری از کارمندان این دادگاه که درباره جرایم جنگی احتمالی سربازان آمریکایی در افغانستان تحقیق می‌کنند خبر داد. 

بحران کرونا می‌تواند آمار جهانی کسانی را که در فقر شدید زندگی می‌کنند به بیش از یک میلیارد نفر برساند  

 

به گفته پژوهشگران دانشگاه سازمان ملل، سقوط اقتصادی ناشی از همه‌گیری جهانی ویروس جدید کرونا می‌تواند ۳۹۵ میلیون نفر دیگر را دچار فقر شدید کند و شمار افرادی را که با روزانه کمتر از دو دلار زندگی می‌کنند به بیش از یک میلیارد نفر در سطح جهان برساند. 

دادگاه‌های بریتانیا بازداشت‌شدگان تظاهرات اخیر در لندن را محاکمه می‌کنند 

 

دادگاه‌های بریتانیا برای محاکمه خارج از نوبت دستگیرشدگان تظاهرات «جان سیاه‌پوستان مهم است» آماده می‌شوند. رابرت باکلند، وزیر دادگستری، از شهرداری‌ها خواسته است روند این دادگاه‌ها مطابق روال پاسخگویی به شورش‌های لندن در سال ۲۰۱۱ باشد. در لندن، تظاهرات در اعتراض به مرگ جورج فلوید، بحث گذشته استعماری بریتانیا را زنده کرد و شماری از مجسمه‌های شخصیت‌های دوران برده‌داری پایین کشیده شد. 

شمار موارد ابتلا و مرگ‌و‌میر در اثر کرونا در مکزیک همچنان رو به افزایش است 

 

وزارت بهداشت مکزیک روز پنجشنبه ۲۲ خردادماه، از شناسایی ۴۷۹۰ مورد جدید ابتلا و افزایش ۵۸۷ مورد دیگر به شمار جان‌باختگان در اثر ابتلا بهکرونا خبر داد. آمریکای لاتین در حال حاضر کانون شیوع کرونا در جهان به شمار می‌رود. مکزیک تاکنون نزدیک به ۱۳۴ هزار مورد ابتلا و حدود ۱۶ هزار مرگ در اثر کووید‌ـ‌۱۹ را ثبت کرده است. 

نیوزیلند هنوز به کشتی‌های تفریحی اجازه ورود نمی‌دهد 

 

دولت نیوزیلند اعلام کرد در چارچوب تسهیل مقررات و محدودیت‌ها برای مهار شیوع کرونا، به برخی کشتی‌ها اجازه ورود می‌دهد. در بیانیه دولت نیوزیلند آمده است کشتی‌های تفریحی کماکان از ورود به این کشور منع می‌‌شوند. نیوزیلند تمامی مقررات قرنطینه، به‌استثنای محدودیت‌های مرزی، را لغو کرده است. 

با به صفر رسیدن موارد جدید ابتلا به کرونا در بسیاری از شهرهای استرالیا، دولت این کشور مقررات بیشتری را تسهیل می‌کند ‌

 

مسئولان بهداشت و درمان استرالیا می‌گویند ویروس جدید کرونا در بسیاری از مناطق این کشور از بین رفته است، بنابراین، ورزش‌دوستان به‌زودی می‌توانند به ورزشگاه‌ها برگردند و دانشجویان خارجی آماده پرواز به استرالیا و بازگشت به کلاس‌ها شوند. تحصیل دانشجویان بین‌المللی چهارمین منبع درآمد خارجی استرالیاست و سالانه ۲۶ میلیون دلار برای این کشور درآمد دارد. 

کره جنوبی مقررات بهداشتی کنترل شیوع کرونا را تمدید کرد 

 

وزارت بهداشت کره جنوبی گفت مقررات و قوانین بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کرونا تا وقتی شمار روزانه موارد جدید ابتلا تک‌رقمی شود، ادامه خواهد داشت. در کره جنوبی، ویروس جدید کرونا تاکنون بیش از ۱۲ هزار نفر را مبتلا و ۲۷۷ نفر را به کشتن داده است. اخیرا در برخی محله‌های سئول، شمار موارد جدید ابتلا افزایش یافته است. 

مجسمه فرمانده بریتانیایی قرن ۱۹ در نیوزیلند برچیده شد 

 

مجسمه جان همیلتون، فرمانده نیروی دریایی بریتانیا، که به کشتن بومی‌های مائوری در قرن نوزدهم متهم است، در شهر همیلتون نیوزیلند پایین کشیده شد. در تظاهرات برابری نژادی و اعتراض به بدرفتاری پلیس با سیاه‌پوستان، که پس از مرگ جورج فلوید، در آمریکا و کشورهای دیگر به راه افتاد، معترضان در آمریکا و اروپا، برخی مجسمه‌های چهره‌های دوران استعمار و برده‌داری  را برچیدند. 

ترامپ دستور تحریم کارمندان دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم آمریکا در پرونده افغانستان را صادر کرد

 

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه فرمان اعمال تحریم‌های اقتصادی و مسافرتی علیه کارمندان دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم را که در مورد جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان تحقیق می‌کردند صادر کرد. مقام‌های دولتی آمریکا مدعی شدند که این دادگاه مستقر در لاهه استقلال آمریکا را تهدید می‌کند و روسیه را به دخالت در این دادگاه متهم کردند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در پیامی خطاب به متحدان آمریکا گفت: «شهروندان شما می‌توانند نفر بعدی باشند، به‌ویژه شهروندان کشورهای عضو ناتو که در کنار ما علیه تروریسم در افغانستان می‌جنگند.» 

تاکید آمریکا و عراق به تعهد خروج سربازان آمریکایی از عراق

 

خبرگزاری‌های عراقی به نقل از مصطفى کاظمی، نخست‌وزیر این کشور، اعلام کردند که عراق و آمریکا به توافق خروج سربازان آمریکایی از عراق متعهدند، ولی تاریخی برای این خروج اعلام نشده است. پارلمان عراق پیش‌تر به خروج سربازان خارجی از عراق رای داد و در چارچوب این طرح، سربازان آمریکایی و دیگر نیروهای ائتلاف شروع به ترک عراق کردند. 

سازمان ملل:‌ موشک‌های مورد استفاده در حمله به عربستان سعودی منشا ایرانی داشت

 

به گفته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، موشک‌های کروزی که سال گذشته، در حمله به تاسیسات نفتی و فرودگاه بین‌المللی ابها در عربستان سعودی استفاده شده بودند، «منشا‌ ایرانی» داشتند. او همچنین گفت برخی سلاح‌ها و ادوات تسلیحاتی که آمریکایی‌ها در نوامبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰، توقیف کردند همگی «منشا ایرانی» داشتند. دبیرکل سازمان ملل در ادامه افزود این تسلیحات ممکن است در تناقض با قطعنامه شورای امنیت در سال ۲۰۱۵ منتقل شده باشند. 

افزایش موارد ابتلا به کرونا در شش ایالت آمریکا

 

در شش ایالت آمریکا، از جمله تگزاس، نیومکزیکو، یوتا و آریزونا، شمار موارد ابتلا بهکرونا و بستری در بیمارستان‌ها افزایش یافته است. این افزایش آمار به نگرانی‌ها از آغاز مجدد فعالیت‌های اقتصادی و شروع موج دوم بیماری در ایالات متحده آمریکا دامن زده است. تاکنون، بیش از ۱۱۳ هزار نفر در آمریکا در اثر ابتلا به کووید‌ـ‌۱۹ جان باخته‌اند. 

نظرسنجی: بیشتر آمریکایی‌ها خواستار اصلاح پلیس‌اند 

 

نتایج نظرسنجی جدید خبرگزاری رویترز و موسسه ایپسوس حاکی از آن است که بیشتر آمریکایی‌ها، از جمله اکثریت طرفداران حزب جمهوری‌خواه، از اصلاحات در پلیس حمایت می‌کنند. این نظرسنجی نشان می‌دهد که بخش بزرگی از مردم حامی نظر قانون‌گذاران دموکرات‌اند که پس از ناآرامی‌های اخیر به دنبال مرگ جورج فلوید، مجموعه تغییراتی را برای اصلاح پلیس پیشنهاد کردند. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More