شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تازه‌ترین خبرها از سرتاسر جهان

عکس روز:‌ برگزاری کلاس درس در فضای باز در هند- منبع: خبرگزاری رویترز

فیسبوک آگهی‌های حاوی تردید درباره نتایج انتخابات آمریکا را رد می‌کند 

فیسبوک اعلام کرده، آگهی‌هایی را که حاوی مضامین تقلب و نامشروع جلوه دادن انتخابات آمریکا باشد، و یا در نتیجه انتخابات با گمانی‌زنی‌ تردید ایجاد کند را ممنوع  خواهد کرد. فیسبوک همچنین گفت آگهی‌هایی که ادعای تقلب گسترده در رای‌گیری را مطرح کنند و یا حاوی مطالبی در مورد حمله به رای‌دهندگان  یا نتیجه انتخابات و آرا باشد، ممنوع می‌شوند. همچنین مطالبی که سلامت انواع خاصی از رای دادن، مانند رای دادن از طریق پست را زیر سوال ببرد، منتشر نخواهند شد.

افت ۱۳ درصدی بینندگان مناظره تلویزیونی ترامپ و بایدن نسبت به مناظره انتخابات قبلی

 

بنا به آمار اعلام شده توسط هولدینگ داده‌پردازی و تحلیل اطلاعات نيلسن، اولین مناظره انتخاباتی آمریکا میان دونالد ترامپ، رییس‌جمهور فعلی و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، در مقایسه با مناظره انتخاباتی چهار سال قبل، ۱۳ درصد کمتر بیننده داشت. نیلسن تخمین زده است که ۷۳ میلیون و صد هزار نفر اولین مناظره تلویزیونی رقبای انتخاباتی ایالات متحده را از طریق ۱۶ شبکه تلویزیونی تماشا کردند. این شرکت گفته است که اولین مناظره انتخاباتی میان ترامپ و هیلاری کلینتون در انتخابات سال ۲۰۱۶، ۸۴ میلیون نفر بیننده داشت. 

تغییر مقررات در مناظره‌های انتخاباتی آمریکا 

 

کمیسیون نظارت بر مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری ایالات متحده از تغییر مقررات حاکم بر مناظره دو رقیب انتخاباتی خبر داد و گفت این تغییر برای اطمینان از برقراری نظم بیشتر در دو مناظره دیگر پیش رو میان جو بایدن و دونالد ترامپ انجام می‌گیرد. کمیسیون برگزاری و نظارت بر مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا گفت به زودی مقررات جدیدی را اعلام می‌کند که به مجری در «برقراری نظم» کمک کند. به گزارش رسانه‌های آمریکایی امکان دارد که مسدود کردن میکروفن فردی که حرف طرف مقابل را قطع می‌کند، یکی از این تمهیدات باشد. این اقدام پس از مناظره اول دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام شده که به گفته ناظران ‌بی‌نظم برگزار شد. کمپین ترامپ از طرح کمیسیون نظارت بر انتخابات برای تغییر مقررات انتقاد کرده است. 

روزنامه‌ آلمانی اشپیگل:‌ مناظره انتخاباتی آمریکا مسابقه مشت‌زنی بود

 

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل، مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را «دوئل تلویزیونی شبیه به یک تصادف رانندگی»‌ توصیف کرد و نوشت: این مناظره «هم مسابقه مشت‌زنی بود و هم بازی». زوددویچه تسایتونگ دیگر روزنامه آلمانی نیز نوشت:‌ «ترامپ و بایدن راضی به خانه می‌روند، زیرا از نظر اجرای نمایش، هر دو کارشان را درست انجام دادند. دونالد ترامپ نقش دونالد ترامپ را بازی کرد، و جو بایدن نقش جو بایدن را، هواداران دو طرف نیز باید این نمایش را می‌پسندیدند.» روزنامه دی‌ولت هم گفت که این مناظره چندان به سیاست نپرداخت و در عوض نشان داد که «رییس‌جمهور فعلی آمریکا بر خود کنترل ندارد. حداقل جو بایدن رقیب او فردی با عقل سلیم و شخصیتی با ثبات‌تر است.» 

رسانه‌های ایتالیا و روسیه:‌ مناظره انتخاباتی آمریکا «آشوب‌زده، پرسروصدا و توهین‌آمیز» بود

 

روزنامه ایتالیایی لاریپوبلیکا مناظره رقبای انتخاباتی ایالات متحده را «آشوب‌زده، پرسروصدا و بر اساس تحقیر متقابل» توصیف کرد و گفت سیاست در آمریکا هرگز اینقدر افت نکرده بود. روزنامه کوریره دلاسرا نیز گفت خودداری ترامپ از محکوم کردن تفکر برتری سفیدپوستان، «حاوی پیامی به آمریکایی‌های سیاه‌پوست است.» تلویزیون ان‌تی‌وی روسیه که به طرفداری از کرملین گرایش دارد گفت دو رقیب انتخاباتی «مدام حرف یکدیگر را قطع می‌کردند و به جای بحث متعادل، مسیر توهین‌های متقابل را در پیش گرفتند.» یک تلویزیون دیگر روسی نیز گفت که مناظره انتخاباتی ایالات متحده «یک ساعت‌ونیم تبادل توهین» بود.

روزنامه‌های بریتانیایی و فرانسوی مناظره انتخاباتی آمریکا را نزاعی شلوغ، بی‌معنی و کودکانه توصیف کردند

 

روزنامه‌های بریتانیایی در مورد اولین مناظره تلویزیونی میان رقبای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده می‌گویند: این مناظره یک مناظره معناداری نبود، آن‌ها این مناظره را «مناظره‌ای بی‌معنی» و «نزاع پرسروصدا میان دو مرد ۷۰ ساله عصبانی» توصیف کردند. روزنامه گاردین مناظره جو بایدن، نامزد حزب دموکرات آمریکا، و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری را «تحقیر ملی» نامید. فایننشال تایمز رفتار ترامپ را «زشت» توصیف کرد. روزنامه فرانسوی لیبراسیون مناظره رقبای انتخاباتی آمریکا را «آشفته، کودکانه و خسته‌کننده» نامید. لوموند دیگر روزنامه فرانسوی، آن را «طوفان وحشتناک» خواند. روزنامه لوفیگارو نیز گفت که بایدن «به طور سیستماتیک از ورود به بازی رقیبش خودداری کرد،» و ترامپ با مستقیم مخاطب قرار  دادن بایدن، سعی کرد مستقیما او را به چالش بکشد.» به گفته لافیگارو بایدن با نگاه مستقیم به دوربین، بیشتر با مخاطبان صحبت کرد.

«قاتل توییتری» ژاپن به اعدام محکوم شد  

 

مرد ژاپنی ۲۹ ساله، قاتل ۹ نفری که با آن‌ها از طریق تماس در توییتر آشنا شده بود، در دادگاه مجرم شناخته و به مجازات اعدام از طریق چوبه دار محکوم شد. تاکاهیرو شیرایشی، موسوم به «قاتل توییتری» در سال ۲۰۱۷ و پس از کشف اعضای بدن مقتولان در آپارتمانش، بازداشت شد. او روز چهارشنبه در جلسه دادگاه گفت که همه اتهامات علیه او صحت دارند، اما وکلای او گفتند که حکم او باید کاهش یابد چرا که قتل با موافقت قربانیان صورت گرفته است. به گفته دادستان‌ها، متهم در سال ۲۰۱۷ حسابی را در توییتر برای تماس با زنانی باز کرد که در اندیشه خودکشی بودند. هشت تن از قربانیان او زنان بودند، از جمله یک دختر ۱۵ ساله. او قربانیانش را با وعده کمک به آن‌ها برای مرگ و حتی همراهی در خودکشی، فریب داده است. 

هند می‌گوید شمار موارد مرگ در اثر کووید۱۹ به زودی از ۱۰۰ هزار نفر خواهد گذشت

 

هشت ماه پس از شیوع  ویروس کرونا در هند، پیش‌بینی می‌شود که شمار موارد مرگ در اثر کووید-۱۹ در این کشور به زودی از ۱۰۰ هزار نفر خواهد گذشت. تاکنون حدود شش و نیم میلیون هندی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که دومین آمار بالای ابتلا پس از ایالات متحده آمریکا است. 

 

سازمان ملل:‌ طرف‌های درگیر در لیبی با ازسرگیری مذاکرات نظامی موافقت کردند

 

سازمان ملل متحد اعلام کرده، طرف‌های درگیر در لیبی، یک هفته پس از ملاقات در مصر با از سرگیری مذاکرات نظامی موافقت کرده‌اند. نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی ابراز امیدواری کرد که این گام راه را برای آتش‌بس پایدار در لیبی، هموار کند. حکومت وفاق ملی در طرابلس که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود، در ماه خرداد توانست جلوی پیشرفت‌های نظامی نیروهای خلیفه حفتر، سرکرده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی در شرق این کشور را گرفته و مناطق زیادی را از آن‌ها را پس بگیرد. نماینده سازمان ملل در امور لیبی خبر داده  که در مذاکرات مصر به مواردی چون اعتمادسازی، تدابیر امنیتی و مساله تاسیسات نفتی کشور پرداخته شده است. به گفته نماینده سازمان ملل پیشنهادهایی چون تبادل و آزادی زندانیان و تسریع بازگشایی مرزهای  زمینی و هوایی برای حمل‌و‌نقل به هیات‌های نظامی دو طرف ارائه خواهد شد. 

حمله انتحاری در هلمند افغانستان ۱۱ کشته به‌جا گذاشت

 

همزمان با مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان در قطر، در اثر یک بمب‌گذاری انتحاری در افغانستان، ۱۱ نفر، از جمله هفت سرباز و چهار غیرنظامی کشته شدند. این حمله شامگاه چهارشنبه در اثر برخورد یک کامیون حاوی مواد منفجره به ایستگاه بازرسی صورت گرفته است. هیچ گروه یا فردی مسئولیت حمله فوق در استان جنوبی هلمند را بر عهده نگرفته، هرچند مقام‌های افغانستان انگشت اتهام را به سوی طالبان نشانه رفته‌اند که در این منطقه حضور سنگینی دارند. 

آتش‌سوزی در شرق اوکراین چهار کشته و ۱۰ مجروح به‌جا گذاشت

 

آتش‌سوزی در بخشی از منطقه جنگلی لوهانسک در شرق اوکراین، چهار کشته و ده مجروح به‌جا گذاشت. مرکز امور اضطراری اوکراین گفت که این آتش‌سوزی ۲۲ شهرک و منطقه‌ای به مساحت ۱۸ هزار هکتار را تهدید کرده و باعث شد که ۱۲۰ نفر خانه‌هایشان را تخلیه کنند. مقام‌های محلی گفتند که در مجموع ۱۴۶ مورد آتش‌سوزی شناسایی شده که ۸۲ مورد از آنها مهار شدند. بیشتر آتش‌سوزی‌ها در منطقه تحت کنترل جدایی‌طلبان طرفدار روسیه بوده و مقام‌های اوکراینی احتمال می‌دهند که آتش‌ها در اثر شلیک خمپاره جدایی‌طلبان شروع شده باشد. 

اردن درباره اعمال مجدد مقررات کامل قرنطینه هشدار داد 

 

به دنبال ثبت هزار و ۷۶۷ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در اردن که بیشترین رقم ابتلای روزانه از شروع همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور است، دولت این کشور از احتمال بازگشت کامل قرنطینه سراسری خبر داد. شمار کلی موارد تاییدشده ابتلا در اردن در حال حاضر ۱۱ هزار و ۸۱۶ نفر است و از آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ در این کشور تاکنون ۶۱ نفر جان باخته‌اند. اردن در منطقه خاورمیانه یکی از کشورهایی است که در ماه‌های اولیه همه‌گیری پایین‌ترین آمار ابتلا و مرگ را داشته اما در ماه جاری موارد روزانه ابتلا افزایش یافته است. 

آمریکا تحریم‌‌های بیشتری را علیه سوریه اعمال کرد

 

ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه شماری از افراد و نهادهایی که در نقض حقوق بشر و فساد‌های سیستماتیک، دولت بشار اسد را حمایت کرده‌اند در فهرست لیست سیاه خود قرار داد. این اقدام گامی دیگر در جهت بازگرداندن سوریه به مذاکرات سازمان ملل برای پایان دادن به یک دهه جنگ داخلی در سوریه صورت گرفته است. در این اقدام، آمریکا ۱۳ نهاد و شش فرد، از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را تحریم کرد. این تحریم‌ها با هدف قطع جریان مالی به دولت اسد صورت گرفته است. استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت:‌ «ایالات متحده تمام ابزار و توان خود را به کار می‌گیرد تا جریان مالی افرادی را متوقف کند که در سوءاستفاده از مردم به بشار اسد کمک می‌کنند.» 

فرانسه ترکیه را به اعزام «مزدوران» سوری به ناگورنو-قره‌باغ متهم کرد

 

فرانسه ترکیه را به اعزام نیروهای «مزدور» سوری به ناگورنو-قره‌باغ متهم کرد. امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه هیچ سندی برای حمایت از ادعای خود مطرح نکرده و ترکیه اعزام این نیروها را به این منطقه درگیری رد کرده است. مکرون پیشتر روز چهارشنبه عملکرد ترکیه در ناگورنو-قره‌باغ را اقدامی «شبه جنگی» توصیف کرده بود. وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه خبر داد که نیروهای نظامی متعلق به گروه‌های غیرقانونی مسلح اهل سوریه و لیبی، به منطقه مورد مناقشه آذربایجان و ارمنستان اعزام شده‌اند. روسیه در ارمنستان پایگاه نظامی دارد و آن را شریک استراتژیک خود تلقی می‌کند. 

سوئیس گردهمایی‌های بالای هزار نفر را مجاز اعلام کرد  

 

سوئیس از روز پنجشنبه برگزاری گردهمایی‌های بیش از هزار نفر را مجاز اعلام کرد. این بخشی از استراتژی دولت در تسهیل مقررات است که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا اعمال کرده بود. با آن که شمار موارد ابتلا در حال افزایش است، اما دولت سوئیس گفته است که رویدادهای ورزشی و فرهنگی می‌توانند با رعایت مقررات بهداشتی و فاصله اجتماعی، برگزار شوند. از ماه تیر، موارد ابتلا در سوئیس افزایش یافت هرچند سرعت آن به مراتب کمتر از فرانسه و اسپانیا بوده است. در برخی مناطق سوئیس زدن ماسک در فروشگاه‌ها اجباری است. 

دولت اسپانیا مادرید و شماری از حومه‌هایش را قرنطینه می‌کند 

 

دولت اسپانیا دستور داده  که مادرید و حومه‌هایی که موارد ابتلا به ویروس کرونا افزایش یافته، تحت مقررات قرنطینه قرار گیرند. در قوانین و محدودیت‌های جدید، ساکنان اجازه ترک محله خود را، مگر برای انجام کارهای ضروری ندارند. با این حال، دولت منطقه مادرید گفته است که این قرنطینه از نظر قانونی معتبر نیست. بیش از یک سوم از ۱۳۳ هزار و ۶۰۴ مورد ابتلا به کووید-۱۹ در اسپانیا در هفته گذشته، در مناطقی در مادرید به ثبت رسیده است. تحت قوانین جدید مرزهای منطقه‌ای بسته می‌شوند و تنها کسانی می‌توانند وارد آن شوند که قصد رفتن به سر کار، دکتر و خرید داشته باشند. 

سازمان نجات کودکان:‌ کووید-۱۹ نیم میلیون دختربچه دیگر را در سال ۲۰۲۰ در خطر ازدواج اجباری قرار می‌دهد   

 

سازمان خیریه «نجات کودکان»‌ گزارش داده که در اثر پیامدهای اقتصادی ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹، تخمین زده می‌شود که حدود ۵۰۰ هزار دختربچه در خطر ازدواج اجباری قرار گرفته  و حدود یک میلیون دختربچه در سال ۲۰۲۰ باردار ‌شده باشند. این نهاد گفت که وضعیت ازدواج اجباری کودکان و بارداری آن‌ها، به ترتیب چهار درصد و سه درصد، نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. نهاد خیریه نجات کودکان، پیشتر پیش‌بینی کرده بود که امسال ۱۲ میلیون دختربچه به ازدواج اجباری درمی‌آیند و اکنون آمار جدید شمار مضاعفی بر این رقم است. این خیریه گفت افزایش بارداری در میان دختران نوجوان و ترک تحصیل از عواقب دیگر تنگنای اقتصادی ناشی از همه‌گیری بیماری است و حاصل ۲۵ سال کار در جهت کاهش ازدواج کودکان را برعکس کرده‌ است.

وزیر محیط زیست بریتانیا: برای جلوگیری از بیکاری میلیون‌ها نفر، قرنطینه سراسری اعمال نمی‌شود  

 

جورج اوستیس، وزیر محیط زیست بریتانیا گفت که دولت بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور به ‌دنبال پرهیز از تعطیلی سراسری برای جلوگیری از افزایش بیکاری میلیون‌ها شهروند است. اوستیس به شبکه خبری اسکای گفت:‌ « پیش‌بینی نمی‌کنم چهار میلیون نفر بیکار شوند، اما بدون شک  ۷۰۰ هزار نفر تاکنون و به علت این وضعیت بیکار شده‌اند، پیش‌بینی‌ها را می‌دانید، پیامدهای اقتصادی در راهند. دقیقا به همین دلیل است که تلاش می‌کنیم تا مانع قرنطینه سراسری شویم.» 

الکساندر ناوالنی درباره مسمومیت خود:‌ پوتین پشت این جنایت است

 

الکسی ناوالنی، منتقد کرملین به نشریه آلمانی اشپیگل گفت که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه،، پشت مسمومیت مشکوک اوست و تاکید کرد که کوچکترین ترسی ندارد.  ناوالنی در ماه مرداد پس از بیماری ناگهانی، از روسیه به برلین منتقل شد. ‌ او هفته گذشته از بیمارستان مرخص شد. ناوالنی در مصاحبه اخیر خود گفت:‌ «ادعا می‌کنم که پوتین پشت این جنایت است و هیچ روایت دیگری از آنچه که رخ داده ندارم.» او درباره لحظه عمل کردن سم بر بدنش گفت:‌ «آدم هیچ دردی ندارد، ولی می‌داند که در حال مرگ است.»  مقام‌های آلمانی گفته‌اند که او با سمی کشنده مسموم شده است. اما روسیه این اتهام را رد کرده است. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More