شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تایوان: سازمان بهداشت جهانی به پرسش‌های ما درباره کرونا پاسخ نداده بود

چن شیه-شونگ، وزیر بهداشت تایوان، سازمان بهداشت جهانی را متهم کرد به پرسش‌های این کشور درباره انتقال‌پذیری ویروس کرونا بین انسان‌ها در آغاز شیوع بیماری در ماه دسامبر، پاسخ مشخصی نداده و صرفا با کلمات بازی کرده است. 

تایوان به علت ادعای چین درباره حاکمیتش، مجاز به درخواست عضویت در نهادهای بین‌المللی از جمل سازمان بهداشت جهانی نیست.

تایوان می‌گوید به دلیل عضویت نداشتن در سازمان بهداشت جهانی، از کسب اطلاعات به‌موقع برای مبارزه با ویروس کرونا که تاکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را آلوده و بیش از ۱۰۰ هزار قربانی گرفته محروم مانده است.

وزیر بهداشت تایوان روز شنبه متن ایمیل ارسالی به سازمان بهداشت جهانی در تاریخ ۳۱ دسامبر را خواند. 

در این ایمیل آمده است: «منابع خبری امروز اعلام کردند دست‌کم هفت مورد ذات‌الریه نامعمول در ووهان چین گزارش شده است. مقام‌های بهداشتی آنان در پاسخ به رسانه‌ها گفته‌اند که بعید است سارس باشد، اما نمونه‌ها تحت آزمایش‌ بوده و موارد فوق برای درمان جداسازی شده‌اند.»

این ایمیل در پایان خواستار «به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوطه» از سازمان بهداشت جهانی شده است.

در همین حال، سازمان بهداشت جهانی روز شنبه در بیانیه‌ای که به خبرگزاری رویترز ارسال کرد، گفت: «ما از آنها پرسیده‌ایم که این ایمیل را چگونه به ما ارسال کرده‌اند، چرا که ما تنها از ایمیلی اطلاع داریم که در آن به انتقال انسان به انسان اشاره نشده است، اما آنها پاسخی ندادند.»

وزیر بهداشت تایوان گفت هر متخصص حوزه سلامت شرایط خاصی را که جداسازی لازمه آن باشد به خوبی می‌شناسد، اما سازمان بهداشت جهانی بر سر نوشتار مجادله می‌کند.

دولت چین در تاریخ ۲۰ ژانویه تایید کرد ویروس کرونا قابلیت انتقال بین انسان‌ها را دارد. این در حالی بود که در تاریخ ۱۲ ژانويه، سازمان بهداشت جهانی گفته بود نشانه روشنی مبنی بر انتقال بین انسان‌ها وجود ندارد.

اما تایوان که به صحت اطلاعات ارسالی از چین مظنون بوده از تاریخ ۳۱ دسامبر تمام مسافرانی را که از مبدا ووهان بودند تحت آزمایش قرار داد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More