شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
تسخیر اماکن دیپلماتیک به دست هواداران گوآیدو در آمریکا

تسخیر اماکن دیپلماتیک به دست هواداران گوآیدو در آمریکا

وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه شب ۲۷ اسفند اعلام کرد هواداران خوان گوآیدو، رهبر مخالفان و رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، کنترل سه مرکز نمایندگی کشورشان را در آمریکا به دست گرفته‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روبرت پالادینو، طرفداران گوآیدو دو مرکز نمایندگی رایزن نظامی در واشنگتن و همچنین کنسولگری ونزوئلا را در نیویورک در اختیار گرفتند.

پالادینو اضافه کرد که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، موافقت خود را با این حرکت اعلام کرده است. 

کارلوس وچی‌یو، سفیر گوآیدو در آمریکا، ویدئوهایی در توییتر منتشر کرده که نشان می‌دهد دیپلمات‌ها و افسران نظامی در حال قدم زدن در ساختمان‌های خالی هستند.

دولت خودخوانده گوآیدو از سوی بیش از ۵۰ کشور، از جمله آمریکا، به رسمت شناخته شده است.

در کنسول‌گری ونزوئلا نیز، پرسنل تصاویر نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، و هوگو چاوز، رئیس جمهور فقید این کشور، را از دیوارهای این مرکز برداشتند.

گوستاو مارکانو، یکی از نمایندگان رسمی گوآیدو در آمریکا، در توییتی نوشت: «نمی‌توان احساس خود را از ورود به خاک وطنمان ونزوئلا ابراز نداشت؛ ونزوئلایی که از چنگال رژیم غاصب مادورو رهایی یافته است.»

او ادامه داد: «زمانی که اشغال به پایان برسد در کل کشورمان همین وضع اتفاق می‌افتد.»  

همزمان با این رخداد، دولت پاناما اعتبارنامه سفیر گوآیدو را تایید کرد.  

اما دولت مادورو تسخیر مراکز نمایندگی را در آمریکا «اشغال قهری و غیرقانونی» توصیف کرده و از دولت آمریکا خواست «فورا جلوی این اشغال قهری را بگیرد.»

بیانیه منتسب به دولت مادورو هشدار داد در صورت «تداوم نقض تعهدات بین‌المللی» از سوی آمریکا، دولت ونزوئلا حق خود را برای «تصمیمات و اقدامات قانونی متناظر و متقابل» محفوظ می‌دارد.

این بیانیه درباره اقدامات متقابل احتمالی توضیحی نداد. این در حالی است که آخرین گروه از دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در ونزوئلا پنج‌شنبه گذشته خاک این کشور را ترک کردند.

مادورو روابط دیپلماتیک خود را با دولت آمریکا قطع کرده است اما تعدادی از نمایندگان مادورو در سازمان ملل و سازمان کشورهای قاره آمریکا همچنان در آن کشور حضور دارند.

گوآیدو با استناد به قانون اساسی و غیرقانونی خواندن ریاست جمهوری مجدد مادورو از تاریخ ۲۳ ژانویه خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا خوانده است.

مادورو گوآیدو را به همکاری با آمریکا به قصد براندازی دولت ونزوئلا متهم می‌کند. 

مخالفان تحت رهبری گوآیدو دولت مادورو را مسئول تورم افسارگسیخته در این کشور و کمبود شدید دارو و مواد غذایی ضرروی می‌دانند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More