شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تهدید زندان کارگر نیفتاد، معترضان تایلندی بازهم به خیابان آمدند

هزاران تایلندی در ادامه اعتراض‌های چند ماه اخیر، چهارشنبه نیز به خیابان‌ها آمدند و از ماها واجیرالونگ‌کورن، پادشاه این کشور، خواستند نظارت و کنترل ده‌ها میلیارد دلار دارایی سلطنتی را واگذار کند.

معترضان تایلندی با انتقاد از پادشاه در حقیقت تابویی دیرینه را شکسته‌اند. پلیس روز گذشته بسیاری از رهبران شناخته‌شده معترضان را به اتهام‌هایی مانند توهین به پادشاهی احضار کرد، اتهامی که می‌تواند مجازات تا ۱۵ سال زندان در پی داشته باشد.

پاریت چیواراک، یکی از کسانی که با اتهام توهین به پادشاهی مواجه است، گفت: «میلیون‌ها خانواده در سختی و فشارند، چطور می‌توانیم پول مالیات‌دهندگان را به یک خانواده بدهیم تا ولخرجی کنند؟»

معترضان، که پلیس شمار آن‌ها را ۸۰۰۰ نفر تخمین زده است، روز چهارشنبه هنگامی که در اطراف اداره دارایی‌ سلطنتی با موانع و سیم‌خاردار پلیس مواجه شدند، به سمت دفاتر بانک تجاری سیام حرکت کردند.

معترضان بیرون دفاتر بانک تجاری سیام، بزرگ‌ترین بانک تایلند، تجمع کردند. پادشاه تایلند ۲۳ درصد سهام این بانک به ارزش ۲/۳ میلیارد دلار را در اختیار دارد که بدین ترتیب، بزرگ‌ترین سهام‌دار بانک تجاری سیام محسوب می‌شود.

یکی از معترضان گفت: «سهام بانک تجاری سیام نباید متعلق به پادشاه باشد بلکه باید در اختیار وزارت دارایی قرار بگیرد، تا از سود آن برای توسعه کشور استفاده شود.»

از ژوییه سال جاری، تایلند صحنه اعتراض‌های مردمی بوده است که خواستار برکناری پرایوت چان‌اوچا، نخست‌وزیر تایلند، بوده‌اند. معترضان او را متهم می‌کنند که انتخابات سال گذشته را مهندسی کرده است تا قدرتی را که در سال ۲۰۱۴ با کودتا به دست آورده، حفظ کند.

معترضان همچنین خواستار اصلاح قانون اساسی‌اند تا پادشاه در مقابل قانون پاسخگو باشد و کنترل فردی‌اش بر دارایی‌های سلطنتی و برخی واحدهای نظامی محدود شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More