شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

توافق بایدن و‌ مکرون بر سر همکاری آمریکا و فرانسه در مورد مساله هسته‌ای ایران

جو‌ بایدن و امانوئل مکرون، روسای جمهور آمریکا و فرانسه، در گفت‌گوی تلفنی روز یک‌شنبه خود بر سر همکاری دو‌کشور در مورد مساله هسته‌ای ایران توافق کردند.

کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در گفت‌وگوی تلفنی روز یک‌شنبه امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه با جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، موافقت کردند که در مورد اولویت‌های مشترک در سیاست خارجی، از جمله ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه، به ویژه در مورد مساله هسته‌ای ایران و وضعیت لبنان همکاری کنند. مکرون و بایدن همچنین درباره چگونگی ارتباط با چین و روسیه نیز صبحت کردند.  

از سوی دیگر کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز یک‌شنبه با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه تلفنی گفت‌و‌گو کرده و اشتیاق خود برای تقویت پیوندهای دوجانبه را ابراز کرده است.

تاکید در مورد مساله هسته‌ای ایران در گفت‌وگوی روسای آمریکا و فرانسه در حالی رخ می‌دهد که پیشتر  ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه بار دیگر نسبت به دستیابی احتمالی ایران به سلاح اتمی هشدار داده بود و وضعیت کنونی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را «یک وضعیت بسیار خطرناک» توصیف کرد.

تایمز آو اسرائیل نیز در مقاله‌ای در واکنش به صحبت‌های روسای جمهور فرانسه و آمریکا نوشت: «کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای درباره گفت‌و‌گوی تلفنی روسای جمهوری فرانسه و آمریکا اعلام کرد امانوئل مکرون و جو بایدن توافق کرده‌اند اقداماتشان در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران را هماهنگ کنند.»

این روزنامه همچنین عنوان کرد درحالی‌که جو بایدن برای بازگشت به توافق برجام تمایل نشان داده است، اسرائیل اصرار دارد که هرگونه بازگشت به این توافق باید محدودیت‌های جدیدی را در مورد برنامه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت از تروریسم و فعالیت‌‌های بی‌ثبات‌کننده در گوشه و کنار جهان نیز شامل شود.

از سوی دیگر جزئیات بیشتری از صحبت‌های بایدن و مکرون در بیانیه‌های منتشر شده از سوی دو کشور عنوان نشده است اما نشان می‌دهد که مساله ایران موضوعی است که از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا روز شنبه، چهارم بهمن ماه نیز «ایران» یکی از موضوعات مورد گفت‌وگو جو بایدن و بوریس جانسون، نخست‌وزیری بریتانیا بود. 

علاوه بر این، در بیانیه کاخ سفید آمده است که جو بایدن در جریان گفت‌و‌گوی تلفنی با امانوئل مکرون، بر تعهد خود به تقویت روابط با اروپا از طریق ناتو و شراکت آمریکا با اتحادیه اروپا تاکید کرده است.

بایدن و مکرون، همچنین در مورد نیاز به هماهنگی نزدیک برای مقابله با چالش‌های مشترک مانند تغییرات اقلیمی،کووید-۱۹ و احیای اقتصاد جهانی موافقت کردند.

امانوئل مکرون پس از گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن، گفت: «دو کشور، فرانسه و آمریکا، درباره مسائل بهداشت جهانی، به‌ویژه در رابطه با حمایت از آسیب‌پذیرترین کشورها در برابر همه‌گیری کرونا، در چارچوب سازمان بهداشت جهانی همکاری خواهند کرد.»

روز گذشته، چهار بهمن ماه، نیز جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در گفت‌وگوی تلفنی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، بر لزوم هماهنگی در اولویت‌های مشترک در عرصه سیاست خارجی، از جمله ایران، چین و روسیه، مقابله با تغییرات اقلیمی و همکاری مشترک بر سر کنترل کووید-۱۹ تاکید کرده بودند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More