شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تیلرسون: ایران باید شبه‌نظامیانش را از سوریه خارج کند

 

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، که به اردن سفر کرده است، می‌گوید که «ایران باید شبه‌نظامیانش را از سوریه خارج کند».

به گزارش تلویزیون الحدث، تیلرسون روز چهارشنبه بیست وپنجم بهمن‌ماه، در کنفرانس خبری مشترک با ایمن الصفدی، همتای اردنی خود در امان، گفت که کشورش از درگیری‌های اخیر میان اسرائیل، ایران و سوریه، نگران است.

ارتش اسرائیل، روز شنبه ۲۱ بهمن‌‌ماه، اعلام کرد یک پهپاد ایرانی را که از سوریه وارد قلمرو آن کشور شده بود، هدف قرار داده و به دنبال آن، اهدافی متعلق‌ به ایران را در خاک سوریه بمباران کرده است. به دنبال آن، ارتش سوریه گفت که یک هواپیمای اف-۱۶ اسرائیلی را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

تیلرسون گفت که ایران باید سربازان و نیروهایی را که در سوریه تحت حمایت دارد، از این کشور خارج کند.

وزیر خارجه‌ی آمریکا افزود که راه‌حل سوریه باید بر اساس قطع‌نامه‌ی ۲۲۵۴ شورای امنیت و کنفرانس ژنو باشد». تیلرسون در این نشست خبری، از اردن به‌خاطر استقبال از آوارگان سوری قدردانی کرد.

او درمورد لبنان تأکید کرد که ایالات متحده‌ی آمریکا، از لبنانی دموکراتیک، آزاد و به‌دور از هرگونه نفوذ خارجی، حمایت می‌کند. وزیر خارجه‌ی آمریکا افزود که لبنان، گام‌های مثبتی برای عدم مشارکت حزب‌الله در نزاع‌های خارجی، برداشته است.

تیلرسون با اشاره به تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس گفت که وضعیت نهایی بیت‌المقدس و مرزهای دو کشور، به اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بر‌می‌گردد. او تأکید کرد که ترامپ به روند صلح خارومیانه، پای‌بند است.

از سوی دیگر، ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه‌ی اردن، گفته است که تنها گزینه‌ برای پایان‌دادن به نزاع میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها، تشکیل دو دولت است. صفدی افزود که اردن با آمریکا درباره‌ی وضعیت بیت‌المقدس، همکاری می‌کند.  

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More