شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جنبش گوران از حکومت اقلیم کردستان عراق خارج شد

 

درپی گسترش تظاهرات اعتراضی در اقلیم کردستان عراق، در روز‌های گذشته، جنبش گوران(تغییر)، یکی از احزاب اصلی کردستان عراق، روز چهارشنبه ۲۹ آذرماه، اعلام کرد که به شکل رسمی از حکومت اقلیم، کنار کشیده است.

این جنبش با انتشار بیانیه‌ای، همچنین اعلام کرد که رئیس پارلمان اقلیم نیز، که از اعضای جنبش گوران است، از سمت خود استعفا کرده است.

وزیران متعلق به جنبش گوران و هم‌چنین رئیس پارلمان اقلیم از سال ۲۰۱۵ توسط حزب دموکرات کردستان از حضور بر سر کار خود منع شده بودند، ولی هیچ‌گاه به‌طور رسمی از حکومت و پارلمان کنار نرفته بودند.

هم‌زمان، حزب جماعت اسلامی كردستان نیز اعلام کرد که از حکومت اقلیم خارج خواهد شد.

در دو روز گذشته، مردم در اکثر شهرهای استان سلیمانیه عراق، با خواست پرداخت حقوق ماه‌های گذشته و بهبود اوضاع زندگی به تظاهرات پرداختند. اقلیم کردستان، پس‌از قطع بودجه توسط حکومت مرکزی عراق، با مشکلات جدی در پرداخت حقوق کارمندان روبروست.

جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان نیز حمایت خود را از این اعتراض‌ها، اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در جریان اعتراضات روز سه‌شنبه ۲۸ آذرماه، دست‌کم سه نفر کشته و بیش از ۸۰ نفر رخمی شدند.

معترضانی که تعداد آن‌‌ها، هزاران نفر برآورده می‌شوند، خواهان استعفای دولت محلی اقلیم کردستان و برخورد با «فاسدان» شده‌اند. همچنین برخی از معترضان کُرد در شهر سلیمانیه، شماری از مقر‌های امنیتی و حزبی را  به‌آتش کشیده‌اند.  

نیچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان، در واکنش به این تظاهرات، روز سه‌شنبه در آلمان، از نیروهای امنیتی خواست تا آرامش را به شهرهای اقلیم بازگردانند.

این اعتراضات، در شهر‌های تحت کنترل اتحادیه میهنی کردستان اتفاق افتاده است. درپی این تظاهرات، نیرو‌های امنیتی وابسته‌به حزب اتحادیه میهنی کردستان، دست به بازداشت برخی از شخصیت‌های معارض زده‌اند. گزارش‌های تائیدنشده حاکی از بازداشت ساشوار عبدالواحد، رئیس حزب «نسل جدید» و حامی مالی تلویزیون «ان آر تی»،  مهم‌ترین شبکه تلویزیونی اقلیم کردستان است که به احزاب اصلی تعلق ندارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از یورش نیروهای امنیتی به دفتر اصلی این تلویزیون در شهر سلیمانیه، پخش برنامه‌های آن، متوقف شده است. وب‌سایت این شبکه نیز از دسترس خارج شده است.

حساب رسمی جنبش گوران بر روی توئیتر، از محدودشدن دسترسی به اینترنت در برخی‌از شهرهای اقلیم کردستان خبر داده است.

 

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More