شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جهان فوتبال در سوگ دیه‌گو مارادونا

در پی درگذشت دیه‌گو مارادونا، اسطوره آرژانتینی فوتبال جهان، در سن ۶۰ سالگی، آرژانتین سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

پس از آنکه وکیل مارادونا تایید کرد که او روز چهارشنبه در منزلش دراثر سکته قلبی درگذشته است، آلبرتو فرناندز، رییس‌جمهوری آرژانتین، در واکنش به این خبر در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: «تو ما را به بالاترین نقطه جهان بردی و عمیقا ما را خوشحال کردی. تو بزرگ‌ترین بودی. برای اینکه با ما بودی از تو سپاسگزاریم دیگو. تمام زندگی‌مان دلتنگ تو خواهیم بود.»

در بوینس آیرس، پایتخت، مردم به خیابان‌ها آمدند و جمعیت زیادی در محله سنت آندره که مارادونا در آن زندگی می‌کرد، تجمع کردند. در ایستگاه‌های متروی پایتخت، به جای اطلاعات مربوط به قطارها، در بیلبوردها نوشته شد: «دیه‌گو متشکریم.»

خیابان‌های شهر لاپلاتا نیز، که مارادونا اخیرا مدیریت فنی تیم فوتبال محلی‌ آن را به عهده گرفته بود، مملو از جمعیت بود.

پله، فوتبالیست برزیلی، که بسیاری از کارشناسان فوتبال او را تنها کسی می‌دانند که توانسته از نظر مهارت به مارادونا نزدیک شود، در پیامی در واکنش به درگذشت مارادونا نوشت: «قطعا یک روز با هم در آسمان بالای سرمان پاسکاری می‌کنیم.»

سایت فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، با قرار دادن تصویر بزرگی از مارادونا در صفحه اول خود نوشت: «جهان فوتبال در سوگ درگذشت دیه‌گو مارادونا»

جیانی اینفانتینو، رییس فیفا، در پیامی نوشت: «کاری بی‌نظیری که دیگو برای فوتبال کرد این بود که ما را عاشق این بازی زیبا کرد. دیه‌گو برای این کار تا ابد لایق قدردانی است.»

شهردار شهر نیپلس ایتالیا، که مارادونا در دهه هشتاد میلادی تیم فوتبال این شهر را برای اولین بار در لیگ فوتبال ایتالیا صاحب مقام کرده بود، اعلام کرد نام استادیوم این شهر به مارادونا تغییر می‌یابد.

کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی فوتبال جهان، در پیامی مارادونا را «جادوگر بی‌همتا» خواند و گفت: «امروز من با یک دوست و جهان با یک نابغه ابدی خداحافظی می‌کند.»

رونالدو افزود: «او یکی از بهترین‌های ممکن بود. یک جادوگر بی‌همتا. او خیلی زود از بین ما رفت اما یک میراث نامحدود و یک خلاء بی‌پایان نیز به جای گذاشت. روحت آرام. تو هیچ‌گاه فراموش نمی‌شوی.»

سخنگوی واتیکان نیز اعلام کرد پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، از شنیدن خبر درگذشت دیه‌گو مارادونا، ستاره فوتبال جهان، متاثر شده و برای او دعا می‌کند. وب‌سایت خبری واتیکان، درگذشت مارادونا را در صد ر اخبار خود قرار داده و این فوتبالیست آرژانتینی را «شعر فوتبال» خوانده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More