شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جو بایدن: آمریکا می‌توانست تحریم‌های سخت‌تری علیه روسیه اعمال کند

جو بایدن در یک سخنرانی درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه گفت واشینگتن می‌توانست تحریم‌های سخت‌تری علیه مسکو اعمال کند، اما ترجیح داد «واکنشی متناسب» نشان دهد، چراکه آمریکا نمی‌خواهد تنش‌ها افزایش یابد، بلکه خواستار یک رابطه «باثبات و قابل پیش‌بینی» با روسیه است.

بایدن در سخنرانی روز پنج‌شنبه خود در کاخ سفید گفت: «ما می‌توانستیم اقدامات بیشتری را در پیش بگیریم، اما من ترجیح دادم چنین نکنم و به صورت متناسب برخورد کنم. ایالات متحده به دنبال آغاز چرخه افزایش تنش‌ها و مناقشات با روسیه نیست. ما خواستار یک رابطه با ثبات قابل پیش‌بینی هستیم.»

او افزود: «اگر روسیه به دخالت در دموکراسی ما ادامه دهد، من آماده‌ام برای پاسخگویی اقدامات بیشتری را در پیش گیرم.»

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه آمریکا و روسیه در «تاریخ طولانی روابط پررقابت» خود توانسته‌اند راه‌هایی را برای کنترل تنش‌های خود پیدا کنند گفت حوزه‌های ضروری مختلفی، از جمله کنترل تسلیحات هسته‌ای، هست که دو کشور باید با هم همکاری کنند.  

بایدن با تاکید بر لزوم همکاری واشینگتن و مسکو گفت: «ما می‌توانیم به آن دسته از چالش‌های مهم جهانی که حل آنها نیازمند همکاری آمریکا و روسیه است، از جمله تهدیدهای هسته‌ای ایران و کره شمالی، پایان دادن به همه‌گیری جهانی کرونا و مقابله با بحران تغییرات اقلیمی، رسیدگی کنیم.»

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه با همتای روسی‌اش ولادیمیر پوتین توافق کرده‌اند که برای همکاری‌های موثر دو کشور با هم به صورت مستقیم در تماس باشند گفت در همین راستا و برای بررسی گستره وسیعی از موضوعات قرار است دو طرف در تابستان جاری در اروپا نشستی را برگزار کنند و خاطرنشان کرد هماهنگی‌های در این زمینه آغاز شده است.

بایدن گفت: آمریکا و روسیه می‌توانند درپی نشست مشترک خود گفت‌وگوهای استراتژیکی را با هدف ایجاد ثبات در روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات و امنیت جهانی آغاز کنند.

رییس‌جمهوری آمریکا ضمن ابراز نگرانی از افزایش حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین و اشغال شبه‌جزیره کریمه گفت آمریکا از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می‌کند و با هرگونه اقدام نظامی در این منطقه مخالف است.   

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز با اشاره به تحریم‌های جدید واشینگتن علیه روسیه، در توییتی نوشت: «اقدامات غیرمحتاطانه روسیه در سراسر جهان نباید بی‌پاسخ بماند.»

پرایس افزود آمریکا به آن دسته از اقدامات روسیه که به آمریکا و متحدانش آسیب می‌زند پاسخ می‌دهد، اما در جاهای لازم با مسکو همکاری خواهد کرد.

دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، افزایش حضور نظامی در مرزهای اوکراین و سایر اقدامات «بدخواهانه» طیف گسترده‌ای از تحریم‌ها را علیه مسکو اعمال کرد.

جو بایدن، علاوه بر قرار دادن نام شرکت‌های روسی در فهرست سیاه و اخراج ۱۰ دیپلمات‌ روسیه از آمریکا، یک فرمان اجرایی صادر کرد که به موجب آن دولت ایالات متحده اجازه خواهد داشت تحریم بخش‌های مختلف اقتصاد روسیه را مورد تحریم قرار دهد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز ۳۲ نهاد و فرد را در فهرست سیاه قرار داد که به گفته واشینگتن تلاش‌های دولت روسیه را برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری و سایر «اقدامات دروغ‌پراکنی و مداخله‌جویانه» اجرا کرده‌اند.

علاوه بر این، هشت فرد مرتبط با اشغال و سرکوب مداوم روسیه در کریمه که روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ میلادی از اوکراین ضمیمه سرزمین خود کرد، تحریم شده‌اند.

روسیه در واکنش به این تحریم‌ها اعلام کرده که این قدم موجب افزایش خطرناک فضای تنش میان دو کشور می‌شود.

مسکو همچنین سفیر آمریکا را برای آن‌چه که گفت‌وگوهای سخت عنوان شده، احضار کرده است. سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته مسکو در آینده نزدیک به تحریم‌ها پاسخ خواهد داد.

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More