شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جو بایدن: برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی تهدیدی جدی علیه امنیت آمریکا و جهان است

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در اولین سخنرانی خود در کنگره برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی را تهدیدی جدی برای امنیت جهانی خواند و تاکید کرد آمریکا به همراهی متحدان خود از راه‌های دیپلماتیک با این تهدیدها برخورد می‌کند.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: «برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی تهدیدی جدی علیه امنیت آمریکا و امنیت جهان هستند. ما از نزدیک با متحدان خود همکاری خواهیم کرد تا از طریق دیپلماسی و بازدارندگی‌ شدید به تهدید این دو کشور رسیدگی کنیم.»

او در عین حال در سخنرانی خود به گفت‌وگوهای هسته‌ای برای احیای برجام و سایر مسائل مربوط به ایران اشاره‌ای نکرد.

بایدن با اشاره به اینکه رییس‌جمهوری چین و سایر رهبران «خودکامه» معتقدند دموکراسی در قرن ۲۱ توان رقابت ندارد گفت: «آمریکا به صحنه بین‌المللی بازگشته و آمده که بماند. آمریکا این کار را با همراهی متحدان خود انجام خواهد داد.»

جو بایدن گفت: «به رییس‌جمهوری چین گفته‌ام آمریکا همانطور که از اروپا و ناتو حمایت نظامی‌ می‌کند، به حضور قدرتمند نظامی خود در آبهای هند و اقیانوسیه ادامه خواهد داد، نه برای اینکه ایجاد درگیری کند، بلکه برای اینکه از وقوع درگیری جلوگیری کند.»

او افزود: «همانطور که به بقیه رهبران جهان گفته‌ام، به رییس‌جمهوری چین نیز خاطرنشان کردم که آمریکا از تعهد خود نسبت به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی عقب‌نشینی نخواهد کرد و هیچ رییس‌جمهوری در آمریکا در برابر نقض فاحش حقوق بشر ساکت نخواهد ماند.»

بایدن با اشاره به روابط آمریکا و روسیه گفت: «برای پوتین، کاملا مشخص کرده‌ام که آمریکا به دنبال افزایش تنش‌ها نیست، اما اگر مشخص شود اقدامی انجام داده‌اند، برای آنها پیامد خواهد داشت. حال که مشخص شده در انتخابات ما دخالت کرده و علیه نهادهای ما حمله‌ سایبری انجام داده‌اند، پاسخ آمریکا نیز متناسب است.»

او در عین حال خاطرنشان کرد: «آمریکا و روسیه می‌توانند با هم همکاری نیز داشته باشند، همانطور که در زمینه توافق کنترل سلاح‌های هسته‌ای و مقابله با تغییرات اقلیمی با هم همکاری کرده‌اند. اما پوتین می‌داند اگر اقدامی کند، پاسخ می‌دهیم.»

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به طرح این کشور برای خروج نیروهای خود از افغانستان گفت: «رهبری آمریکایی یعنی پایان دادن به یک جنگ بی‌پایان در افغانستان. ما برای ملت‌سازی طی چند نسل به افغانستان نرفتیم. ما به افغانستان رفتیم تا تروریست‌هایی را که در یازده سپتامبر به ما حمله کردند بگیریم و قول دادیم اسامه بن لادن را تا دروازه جهنم همراهی می‌کنیم.»

او خاطرنشان کرد: «آمریکا تهدید تروریست‌های القاعده را در افغانستان کاهش داد و عدالت را در مورد بن لادن اجرا کرد و پس از ۲۰ سال زمان آن رسیده که نیروها به خانه برگردند.»

آمریکا به تامین کننده واکسن کرونا برای کشورهای دیگر تبدیل می‌شود

بایدن همچنین به دست‌آوردهای دولت خود در صد روز اول ریاست‌جمهوری‌اش در آمریکا اشاره کرد و گفت: «آمریکا در روند واکسیناسیون کرونا پیشرفت چشمگیری داشت و پس از پایان واکسیناسیون جمعیت خود، به تامین کننده واکسن برای کشورهای دیگر تبدیل خواهد شد.»

جو بایدن با اشاره به موفقیت دولت و کنگره در تصویب بسته کمک اقتصادی در زمان شیوع کرونا گفت که درپی این کار دولت توانست در صد روز اول کاری خود به جای صد میلیون دوز، ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به مردم ارائه دهد.

او افزود: «از هم اکنون تمامی افراد بالای ۱۶ سال در آمریکا می‌توانند واکسن کرونا دریافت کنند. همچنین ۹۰ درصد مردم آمریکا با نزدیک‌ترین مرکز ارائه واکسن کمتر از پنج مایل فاصله دارند.»

رییس‌جمهوری آمریکا با تاکید بر عزم دولتش بر ارتقا وضع اقتصادی مردم گفت: «هیچکس نباید با ۴۰ ساعت کار در هفته، زیر خط فقر قرار داشته باشد.» او همچنین خاطرنشان کرد با استفاده از بسته کمک اقتصادی دولت در زمان شیوع کرونا، جمعیت کودکان فقیر در آمریکا نصف می‌شود.

بایدن به برخی از طرح‌های دولت برای بازسازی زیرساخت‌های آمریکا اشاره کرد، از جمله اینکه دولت تمامی لوله‌های سربی در سراسر آمریکا را تعویض خواهد کرد تا همه مردم بتوانند آب آشامیدنی سالم داشته باشند.

او تاکید کرد: «همه مردم آمریکا باید به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند تا فرزندان و کسب‌وکارهای آمریکا بتوانند در قرن ۲۱ موفق باشند.»

بایدن گفت: «۵۰۰ هزار شارژر خودروهای برقی در اتوبان‌های سراسر آمریکا در حال نصب هستند تا ایالات متحده بتواند بازار خودروهای الکتریکی را از آن خود کند.»

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه طرح اشتغال آمریکایی بزرگ‌ترین طرح کارآفرینی در آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم بوده، گفت: «هیچ دلیلی ندارد که پره‌های توربین‌های بادی در پیتسبرگ آمریکا تولید نشود و به جای آن در پکن ساخته شوند. هیچ دلیلی ندارد کارگران آمریکایی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی و باتری‌ها در جهان نباشند. تمام طرح اشتغال آمریکایی بر یک اصل بنیاد شده؛ جنس آمریکایی بخرید.»

او افزود: دلارهای حاصل از مالیات‌های آمریکا صرف کالاهای آمریکایی خواهد شد که با هدف اشتغال آفرینی در داخل آمریکا تولید شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More