شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جو بایدن: پس از خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، حمایت واشینگتن از این کشور ادامه می‌یابد

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در دیدار با همتای افغانستانی خود، اشرف غنی، و همچنین عبدالله‌عبدالله رییس شورای عالی مصالحه افغانستان، تاکید کرد با وجود خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان، حمایت واشینگتن از این کشور ادامه خواهد یافت.

بایدن در این دیدار که روز جمعه در کاخ سفید برگزار شد گفت: «مردم افغانستان باید برای آینده خود تصمیم بگیرند که چه می‌خواهند.»

رییس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که چرخه خشونت باید در افغانستان متوقف شود.

اشرف غنی نیز پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت که به تصمیم آمریکا در خارج کردن نیروهای خود از افغانستان احترام می‌گذارد و گفت با این رویداد شراکت افغانستان و ایالات متحده وارد مرحله‌ای جدید خواهد شد.

رییس‌جمهوری افغانستان خاطرنشان کرد که کابل موظف خواهد بود پیامدهای خروج آمریکا از افغانستان را «مدیریت» کند.

غنی گفت بایدن در نشست مشترکشان تاکید کرده که فعالیت سفارت آمریکا در کابل و کمک‌های امنیتی ایالات متحده به افغانستان ادامه خواهد یافت و حتی در برخی موارد نیز جنبه سریع‌تری به خود خواهد گرفت.

غنی و عبدالله همچنین با نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، در کنگره دیدار کردند. پلوسی در این دیدار گفت واشینگتن می خواهد بداند نیازهای بشردوستانه افغانستان، به ویژه نیازهای زنان و دختران این کشور چیست.

رییس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله همچنین در پنتاگون با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، دیدار کردند. در این نشست، آستین بر «تعهد عمیق» ایالات متحده به حمایت از امنیت و ثبات افغانستان تاکید کرد.

طرفین در این دیدار همچنین تاکید کردند که باید اطمینان حاصل شود افغانستان در آینده دوباره به مامنی برای گروه‌های تروریستی که مردم افغانستان، آمریکا و متحدانش را تهدید کنند، تبدیل نخواهد شد.

در آستانه خروج نیروهای آمریکا از افغانستان که تا هفته‌های آینده نهایی می‌شود، بایدن از کنگره خواسته است با ارائه مبلغ سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک امنیتی به افغانستان در سال آینده موافقت کند. آمریکا همچنین قصد دارد سه میلیون دوز واکسن کرونا به افغانستان ارائه کند.

آمریکا تاکید کرده است که از تصمیم خود برای خروج نظامی از افغانستان منصرف نخواهد شد و تنها ۶۵۰ نیروی خود را برای حفظ امنیت سفارت ایالات متحده در کابل، در این کشور نگه خواهد داشت.

در همین حال رهبران جهان ابراز نگرانی کرده‌اند با خروج نیروهای آمریکا، باردیگر طالبان در افغانستان قدرت بگیرد و با توجه به روابط نزدیک این گروه با القاعده، خطر قدرت گرفتن القاعده نیز تشدید شود.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More