شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حماس: بودجه ما کافی است و بیشتر پول آن را ایران تامین می‌کند

یحیی سنوار، رهبر حماس، گفت این گروه شبه‌نظامی برای هزینه‌های خود به اندازه کافی بودجه در اختیار دارد و خاطرنشان کرد که بیشتر این پول از سوی حکومت ایران تامین می‌شود.

سنوار در سخنرانی خود در روز چهارشنبه گفت که حماس «منابع مالی کافی در اختیار دارد که بخش عمده آن از ایران می‌آید و بقیه را اهدا کنندگان عرب و مسلمان و آزادگان جهان که با مردم ما همبستگی دارند ارائه می‌کنند.»

او تاکید کرد حماس «یک سنت» از کمک‌های انسان‌دوستانه بین‌المللی را که برای بازسازی غزه ارائه می‌شود برای مقاصد خود استفاده نخواهد کرد.

رهبر حماس هشدار داد اگر اسرائیل «حریم مسجدالاقصی را نقض» کند، حمله‌هایی که در جنگ ۱۱ روزه اخیر با اسرائیل انجام شد، در مقایسه با واکنش بعدی حماس شبیه «مانور» خواهد بود.

سنوار با استقبال از درگیری شهروندان عرب اسرائیل با شهروندان یهودی در شهرهای مختلف اسرائیل، خاطرنشان کرد که این گروه ۱۰ هزار نیرو در داخل اسرائیل دارد که آماده‌ واکنش به هر‌گونه آسیب به بیت‌المقدس‌اند.

او افزود حماس قصد داشت قبل از آتش‌بس، ۳۰۰ راکت را یک‌جا شلیک کند که از این تعداد ۱۵۰ راکت قرار بود به سمت تل‌آویو شلیک شود.

رهبر حماس همچنین مدعی شد که حماس ۵۰۰ کیلومتر شبکه تونل زیرزمینی در نوار غزه دارد که فقط پنج درصد از این تونل‌ها در درگیری‌های اخیر بین حماس و اسرائیل آسیب دیده است.

در ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای تامین هزینه بازسازی غزه و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به این باریکه، وزیر خارجه قطر اعلام کرد که این کشور ۵۰۰ میلیون دلار برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده غزه کمک خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده ۳۶۰ میلیون دلار به مردم فلسطین کمک ارائه می‌کند. طبق این بیانیه، ۲۵۰ میلیون دلار از این کمک قبلا در ماه‌های مارس و آوریل اعلام شده بود. این بیانیه تاکید کرد این کمک‌ها به گونه‌ای ارائه خواهد شد که به دست حماس نرسد.

بلینکن که پس از اعلام آتش بس بین اسرائیل و شبه‌نظامیان غزه با هدف کمک به پایداری این آتش‌بس به خاورمیانه سفر کرده، روز چهارشنبه به مصر رفت.

وزیر خارجه ایالات متحده در دیدار با عبدالفتاح السیسی رییس‌جمهوری مصر‌، در قاهره، ضمن ابراز قدردانی دولت آمریکا از نقش مصر در ایجاد آتش‌بس بین اسرائیل و شبه‌نظامیان غزه و تخلیه ایمن شهروندان آمریکایی از مناطق درگیری، بر اهمیت روابط استراتژیک واشینگتن و قاهره تاکید کرد.

در جریان درگیری‌های ۱۱ روزه اسرائیل و شبه‌نظامیان غزه، ۲۴۰ نفر در غزه و ۱۳ نفر در اسرائیل کشته شدند. طبق اعلام حماس، در این درگیری‌ها ۲۵۸ ساختمان در نوار غزه که شامل بیش از هزار و ۴۰ واحد مسکونی و تجاری بودند ویران شدند. همچنین بیش از ۱۵ هزار ساختمان، ۱۷ بیمارستان و ۵۳ مدرسه نیز آسیب دیدند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More