شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
پس از اعلام خروج آمریکا از سوریه

حمایت واشنگتن از حق دفاع نظامی اسرائیل در برابر ایران

 

رابرت پولادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می‌گوید این کشور حق اسرائيل را به طور کامل برای دفاع  نظامی از خود در برابر اقدامات ایران به رسمیت می‌شناسد و از آن حمایت می‌کند.

او در بیانیه‌ای که روز جمعه هفتم دی‌ماه منتشر شد، تصریح کردکه ایالات متحده باید مطمئن باشد اسرائیل از توانایی نظامی لازم برای انجام چنین کاری برخوردار است و می‌تواند با آنچه «ماجراجویی‌های منطقه‌ای ایران» خواند، برخورد کند.

به نظر می‌رسد اشاره پولادینو به طور مشخص ناظر به حمله‌های هوایی ارتش اسرائیل به مواضع نیروهای سپاه قدس و نیز نیروهای حزب‌الله لبنان در خاک سوریه باشد.

گفته می‌شود که در چند سال گذشته، اسرائیل در ده‌ها عملیات نظامی، انبارهای مهمات، مواضع یا نیروهای وابسته به سپاه قدس را در خاک سوریه هدف حمله‌های خود قرار داده است. 

ایران همواره حضور نظامی خود  در سوریه را صرفا محدود به ماموریت‌های «مستشاری» دانسته است؛ به این معنا که نیروهای ایرانی به طور مستقیم در درگیری‌های نظامی جنگ سوریه حضور نداشته‌اند.

با این حال، شماری از نیروهای سپاه یا نیروهای وابسته به حکومت ایران، نظیر گردان فاطمیون، متشکل از نیروهای شیعه افغانستانی، در طول سال‌های جنگ در سوریه کشته شده‌اند.

برخی از کارشناسان نظامی در اسرائیل، با اشاره به تصمیم اخیر دولت دونالد ترامپ برای خروج تمامی نیروهای آمریکایی از سوریه، ابراز نگرانی کرده‌اند که این می‌تواند به مثابه فرصتی برای ایران قلمداد شود تا نفوذ نظامی خودش را در سوریه و در همسایگی اسرائیل تقویت کند.

پس از اعلام خروج تمامی نیرو‌های آمریکایی از سوریه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در واکنشی گفته بود که اسرائیل کماکان به برخورد با نیروهای وابسته به ایران در سوریه برای حفظ امنیت خود ادامه خواهد داد.

در آخرین عملیات‌ها از این دست در شب چهارم دی‌ماه، جنگنده‌های اسرائیلی چند نقطه را در اطراف دمشق، پایتخت سوریه، هدف قرار دادند. هفته‌نامه نیوزویک به نقل از منابعی در پنتاگون گزارش داده است که شماری از نیروهای ارشد حزب‌الله لبنان هدف این حمله‌ها بوده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More