شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
آمریکا چند ساعت پس از پایان انتخابات میان‌دوره‌ای

دونالد ترامپ، رسانه‌ها و رابرت مولر

 

به‌فاصله کوتاهی پس از پایان انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، وقتی نتایج اعلام شد که حزب دموکرات آمریکا اکثریت مجلس نمایندگان را از آن خود کرده و حزب جمهوری‌خواه توانسته اکثریت را در مجلس سنا حفظ کند، دونالد ترامپ رودرروی خبرنگارها ایستاد تا به سوالاتشان پاسخ دهد.

کمتر از دو دقیقه این جلسه مطبوعاتی، خبرساز شد، وقتی ترامپ با جیم آکوستا، خبرنگار سی‌ان‌ان بگومگو کرد. آکوستا حاضر نشد از سوالش کوتاه بیاید و حتی سوال دومی را پرسید. یک دستیار کاخ سفید سعی کرد تا بلندگو را از دست او بگیرد و تصویر جدل این دو رودرروی نگاه خیره رییس‌جمهور آمریکا، به صفحه اول رسانه‌های جهان راه یافت.

به‌فاصله‌ای کوتاه، کاخ سفید اعلام کرد کارت تردد آکوستا به دفتر رییس‌جمهور را لغو کرده و بهانه را درگیری او با دستیارشان عنوان کرد.

حالا انجمن قلم آمریکا می‌خواهد ترامپ را به‌ دلیل نقض آزادی بیان به دادگاه بکشاند، چون او مشخصا برخی رسانه‌ها همچون سی‌ان‌ان را «دشمن مردم» خطاب می‌کند و اجازه کار به خبرنگارهایشان نمی‌دهد.

همچنین در فاصله چند ساعت، وزیر دادگستری آمریکا، جف سِشنز از کار خود استعفا داد و در اولین عبارت نامه‌اش خطاب به‌ رییس‌جمهور نوشت: «همان‌طور که خواستید، استعفا می‌دهم». ترامپ در چند توییت از خدمات او قدردانی کرد و رییس‌دفتر سِشنز، متیو جی. ویتاکِر را جانشین موقت او اعلام کرد.

ویتاکِر پیش‌تر در رسانه‌های آمریکایی به‌نفع ترامپ و علیه رابرت مولر نوشته بود. او گفته بود مولر در تحقیق بر ریاست‌جمهوری و احتمال دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶، «زیاده‌روی کرده است».

دو سناتور برجسته جمهوری‌خواه، میت رامنی و جان برینان تاکید کرده‌اند به‌رغم این جابه‌جایی در وزارت دادگستری آمریکا، تحقیق‌های مولر بایستی به نتیجه برسند.

این در حالی است که در واشنگتن گفته می‌شود که پسر رییس‌جمهور، دونالد جونیر گفته که احتمال دارد در روزهای پس از انتخابات میان‌دوره‌ای بازداشت شود.

هرچند این احتمال وجود دارد که جانشین سِشنز مدیریت بررسی بر پرونده انتخابات ۲۰۱۶ را خود برعهده بگیرد، ولی به زودی مجلس نمایندگان با اعضای تازه‌اش شروع به کار می‌کند. اعضایی که احتمال دارد در اولین تصمیم‌هایشان، بررسی پرونده روسیه، انتخابات آمریکا و رفتارهای ترامپ را به این مجلس بیاورند.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More