شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دونالد ترامپ: رهبران حکومت ایران یا بسیار احمقند یا بسیار مغرور

سخنرانی سالانه رییس جمهوری آمریکا در کنگره ایالات متحده در حالی انجام شد که دونالد ترامپ ضمن دفاع قاطع از کارنامه دولتش در داخل، به مسائل بین‌المللی نیز پرداخت و بار دیگر از عملیات کشتن قاسم سلیمانی دفاع کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در سخنرانی سالانه خود در کنگره ایالات متحده گفت که تحت تاثیر تحریم‌های ایالات متحده، اقتصاد ایران بسیار ضعیف شده است. به گفته ترامپ، این وضعیت با کمک آمریکا در مدت کوتاهی می‌تواند تغییر کند و رهبران حکومت ایران یا بسیار احمقند یا مغرور که کمک‌های آمریکا را رد می‌کنند.

ترامپ همچنین بار دیگر از عملیات کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در فرودگاه بغداد دفاع کرد.  به گفته ترامپ، سلیمانی کسی بود که بمب‌های کنار جاده‌ای در اختیار نیروهای تروریست قرار می‌داد و در این باره گفت: «قاسم سلیمانی، یکی از بزرگترین‌ترویست‌های جهان و یکی از بی‌رحم‌ترین قصاب‌های رژیم ایران بود که هزاران کودک و زن و هزاران آمریکایی را کشته بود. ارتش آمریكا ماه گذشته در یک حمله دقیق بی‌عیب و نقص، با کشتن سلیمانی به سلطنت شیطانی و تروریستی او برای همیشه پایان داد.»

 دونالد ترامپ ضمن دفاع از عملیات کشتن ابوبکر بغدادی، رهبر پیشین داعش، در سوریه گفت: «امروز برخلاف سه سال پیش خلافت اسلامی و بغدادی قاتل خون آشام و رهبر داعش از میان رفته‌اند.» به گفته ترامپ، «اگر به شهروندان ما حمله کنید، زندگی خود را به‌خطر انداخته‌اید.»

رییس جمهوری آمریکا همچنین ضمن اشاره‌ای کوتاه به اعتراض‌های اخیر در ایران گفت: «رژیم ایران باید به‌جای دنبال کردم سلاح هسته‌ای، در پی خیر و منفعت مردم ایران باشد.» دونالد ترامپ، در ادامه گفت که «در چند ماه‌ گذشته ما شاهد ایرانیان سرافرازی بوده‌ایم که صدای اعتراض‌شان را مقابل حاکمان سرکوبگر بلند کرده‌اند.»

ترامپ همچنین ضمن اشاره به حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان به این نکته اشاره کرد که «دولت او خواهان پایان دادن به جنگ‌های ایالات متحده در خاورمیانه است.»

خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا، از مهمان ویژه‌ای بود که در مراسم سالانه سخنرانی ترامپ در کنگره آمریکا حضور داشت.

ترامپ ضمن این که نيكولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا، را «دیکتاتور» خواند، در چند نوبت از گوایدو با عنوان «رییس جمهور» نام برد و خواهان برکناری مادورو شد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین در بخش نخست سخنرانی‌ شامگاه سه‌شنبه خود در کنگره از سیاست‌های دولت خود در قبال مسائل داخلی آمریکا به شدت دفاع کرد. او گفت تا هنگامی که او رییس جمهور است، آزادی مالکیت اسلحه در ایالات متحده محدود نخواهد شد. ترامپ همچنین خواهان تصویب قوانینی برای محدودیت سقط جنین و دشوارتر شدن مقررات مربوط به مهاجرت غیرقانونی در ایالات متحده شد. او از برنامه‌های اقتصادی دولت خود نیز دفاع کرد و گفت در سه سالی که او رییس جمهور بوده است هفت میلیون فرصت شغلی جدید در ایالات متحده ایجاد شده است.

دونالد ترامپ همچنین با اشاره به چین و تاثیرش در اقتصاد آمریکا گفت:«چین سال‌ها در زمینه اقتصادی از آمریکا سوء استفاده کرد و کسی در کشور ما به چینی‌ها نمی‌گفت دیگر بس است. ما امروز بهترین روابط را با چین داریم. با سیاست‌های دولت من، دیگر به چین اجازه نمی‌دهیم که فرصت‌های شغلی را از آمریکا بگیرد.»

سخنرانی سالانه  ترامپ در کنگره آمریکا، کمتر از ۲۴ ساعت پیش از آخرین جلسه دادگاه استیضاح او انجام شد. قرار است روز چهارشنبه، مجلس سنا آمریکا در خصوص دو اتهام مطرح شده در پرونده استیضاح او رای‌گیری کند. اکثریت سنای آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان است و انتظار می‌رود ترامپ در را‌ی‌گیری روز چهارشنبه از اتهام‌های مطرح شده دادگاه استیضاح خود تبرئه شود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More