شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نگرانی مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

 

هربرت مک مستر، مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، سیاست ترامپ در قبال افغانستان را «نادرست» می‌داند و می‌گوید، «معامله ترامپ با طالبان مانند مماشات اروپا با آدولف هیتلر در توافق‌نامه مونیخ در سال ۱۹۳۸ است.»

به گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، مک مستر این سخنان را پنجشنبه هفته گذشته در گفت‌وگویی آنلاین که از سوی انجمن الکساندر همیلتون راه‌اندازی شده بود، ایراد کرده است.

مک مستر به مخاطبان این نشست گفته است، در دوره او به عنوان مشاور امنیت ملی، تعهد و ماموریت ایالات متحده در افغانستان باثبات و موثر بوده اما ترامپ پس از معامله با طالبان، از این ماموریت تخطی کرده و امنیت ایالات متحده را تضعیف کرده است.

مک مستر در ادامه افزوده است، ترامپ با تلاش برای آوردن طالبان به قدرت و تحت فشار قرار دادن دولت افغانستان برای ادامه این کار، تمام نقایص رویکرد دولت اوباما در قبال افغانستان را تکرار و سپس از آنها فراتر رفته است. به گفته مک مستر، ترامپ ظاهرا فراموش کرده است که طالبان دشمن تلقی می‌شوند و آنها با گروه‌های تروریستی در هم آمیخته‌اند.

مشاوره پیشین امنیت ملی دونالد ترامپ همچنین گفته است، با اعمال فشار برای توافق و تقسیم قدرت با طالبان، دولت ترامپ نه تنها دولت افغانستان را تضعیف می‌کند بلکه زمینه‌های اخلاقی و قانونی ایالات متحده در افغانستان را نیز به حداقل می‌رساند. او استراتژی ترامپ در قبال افغانستان را «مضحک» خوانده و پیش‌بینی کرده «ما بهای آن را پرداخت خواهیم کرد و (به افغانستان) بر می‌گردیم. ما مجبوریم بازگردیم اما با هزینه بسیار بیشتر.»

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در آخرین اظهاراتش در مورد افغانستان گفت که سربازان این کشور را تا کریسمس از افغانستان خارج خواهد کرد.

در همین حال، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی دولت افغانستان نیز در مورد «تهدید جدی جنگ داخلی» پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور  هشدار داده و  در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی جهانی گفته است که دولت افغانستان در راستای کاهش هرگونه تهدید جنگ داخلی تمام تلاش خود را خواهد کرد.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده آمریکا، اخیرا در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی «ان‌پی‌آر» گفته است که خروج کامل نیروهای  آمریکایی از افغانستان، مشروط به عملی شدن توافق‌نامه آمریکا با طالبان است که براساس آن خشونت‌ها در افغانستان به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا کند و همچنین مذاکرات بین‌افغانی پیشرفت کند. رییس ستاد ارتش آمریکا تصریح کرده بود که آمریکا جنگ در افغانستان را با مسئولیت و آگاهانه به پایان خواهد برد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More