شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دیلی میل: ناوگان نفت‌کش‌های ایران با قاچاق نفت به چین پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای ایران است

روزنامه بریتانیایی دیلی‌میل در گزارشی ۱۲۳ نفتکش ایرانی را که با دور زدن تحریم‌ها، نفت را در بازار سیاه به صورت قاچاق به چین می‌فروشند، پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای ایران خواند و افزود: ایران ناوگان کشتیرانی خود را طی یک سال دو برابر کرده است. 

به نوشته دیلی‌میل ایران نفتکش‌های خود را با پرچم کشورهای دیگر به چین اجازه می‌دهد تا روزانه یک میلیون بشکه نفت را به صورت قاچاق خریداری کند.

کارشناسان اطلاعاتی گفتند توسعه ناوگان کشتیرانی ایران نشان می‌دهد که تهران با وجود محدودیت‌های بین المللی، در حال توسعه توانایی هسته‌ای خود است.

 به نوشته دیلی میل، ناوگان ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها از یک سری تکنیک‌ها استفاده می‌کند، از جمله ثبت کشتی‌ها در کشورهای کوچکی که توانایی نظارت بر نفتکش‌هایی که پرچم‌شان را استفاده می‌کنند، ندارند.

کشتی‌های ایرانی همچنین برای پرهیز از شناسایی شدن به هنگام لنگر انداختن در مناطق ممنوعه، سیستم موقعیت‌یاب (جی‌پی‌اس) کشتی را دستکاری می‌کنند.

این نفتکش‌ها همچنین از طریق تعویض پرچم‌ کشورهای مختلف سعی می‌کنند هویتشان را پنهان کنند. به گزارش دیلی‌میل، در حال حاضر نفتکش‌هایی که ۱۸ میلیون بشکه نفت ایران را حمل می‌کنند، به نظر می‌رسد در دریای جنوبی چین مستقر باشند.

بر اساس گزارش مرکز اتحاد علیه ایران هسته‌ای به مدیریت مارک والاس، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، چین برخلاف تحریم‌های آمریکا، طی شش ماه گذشته معاملات مخفی خود با ایران را در دریا افزایش داده است تا به فعالیت هسته ای ایران کمک کند.

نفتکش‌های نامبرده شده مجموعا می‌توانند حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت خام و ۱۲ میلیون بشکه میعانات گازی را به ارزش ۵/۵ میلیارد دلار جابه‌جا کنند.

علاوه بر چین، سوریه و امارات متحده عربی از دیگر خریداران نفت ایران هستند.

به گفته سر ایور روبرت، مشاور ارشد در مرکز اتحاد علیه ایران هسته‌ای، حجم نفتی که چین در بازار سیاه از ایران خریداری می‌کند که امکان را به جمهوری اسلامی می‌دهد تا ارز مورد نیازش را تامین کند، برنامه هسته‌ای خود تقویت کند و برنامه حمایت از تروریسم را در خارج از کشور دنبال کند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More