شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رزمایش آمریکا در نزدیکی کره‌شمالی با به‌کارگیری سه ناو هواپیمابر

 

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که این آخر هفته، سه ناو هواپیمابر آن کشور، در دریای ژاپن، واقع‌در غرب اقیانوس آرام و نزدیک شبه‌جزیره‌ی کره، رزمایش نظامی کم‌سابقه‌ای را برگزار خواهند کرد.

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، دریاسالار اسکات سوئیفت، فرمانده ناوگان اقیانوس آرام ایالات متحده‌ی آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: "امکان رزمایش دو ناو هواپیمابر باهم، فرصت نادری است و این‌که بتوانیم با سه ناو هواپیمابر رزمایش برگزار کنیم، از آن هم نادرتر است".

او افزود: "عملیات‌های نیروی ضربتی، با به‌کارگیری چند ناو هواپیمابر، بسیار پیچیده‌اند و این رزمایش در غرب اقیانوس آرام، شاهدی قدرت‌مند بر توانایی منحصربه‌فرد ناوگان اقیانوس آرام آمریکا و تعهد شدید این نیرو بر حفظ دائم ثبات و امنیت در منطقه خواهد بود".

از سال ۲۰۰۷ تاکنون، این نخستین‌بار است که نیروی دریایی آمریکا، به چنین تمرینی در غرب اقیانوس آرام  دست می‌زند. رزمایش پیشین از این دست، در سواحل گوام انجام شده بود.

گوام جزیره‌ای است در غرب اقیانوس آرام، که توسط دولت ایالات متحده‌ی آمریکا اداره می‌شود، ولی جزئی آن کشور به‌شمار نمی‌آید. این جزیره، میزبان پایگاه‌های استراتژیک نظامی آمریکا در منطقه است.

در رزمایشی که از روز شنبه، تا سه‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه، هم‌زمان با ادامه‌ی سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در شرق آسیا برگزار خواهد شد، ناوگروه‌های ضربتی «یواس‌اس رونالد ریگان» که همواره در همان منطقه مستقر است، «یو‌اس‌اس تئودور روزولت» و «یو‌اس‌اس نیمیتز» شرکت خواهند داشت.  

ترامپ، روز سه‌شنبه ۱۶ آبان، در سخنرانی‌اش در مجلس ملی نمایندگان کره‌جنوبی اعلام کرده بود که درحال حاضر، سه فروند از بزرگ‌ترین ناوهای هواپیمابر روی زمین، در مجاورت شبه‌جزیره‌ی کره مستقر شده‌اند.

بنابر اعلام مقامات آمریکایی، هدف از برگزاری این رزمایش، ارسال پیامی هشداردهنده به کره‌شمالی درمورد تعهدات امنیتی آمریکا در منطقه، است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More