شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پنتاگون: قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را با شلیک اخطار از ناو آمریکایی دور کردیم

پنتاگون اعلام کرد که پس از آنکه سه قایق تندروی سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی نزدیک شده و فاصله ایمن را نقض کردند، نیروهای آمریکایی با شلیک اخطار این قایق‌ها را دور کرده‌اند.

بنابر اعلام پنتاگون این رخداد روز دوشنبه، ششم اردیبهشت ماه در آب‌های بین‌المللی شمال خلیج فارس رخ داد و طی آن قایق‌های تندرو سپاه پاسداران بدون توجه به اخطار رادیویی ناوهای آمریکایی تا فاصله ۶۰ متری آن‌ها پیش رفتند اما پس از چند شلیک اخطارآمیز ناوهای آمریکایی، قایق‌های تندرو از این شناورها فاصله گرفته‌اند.

یک روز قبل نیز مقام‌های نیروی دریای آمریکا به وال استریت ژورنال گفتند که تعدادی از قایق‌های تندرو و یک کشتی سپاه پاسداران، ۱۳ فروردین ماه سال‌جاری، به ناو آمریکایی در خلیج فارس نزدیک شده و اقدام به انجام مانور خطرناک کرده‌ بودند.

بنابر گزارش وال استریت ژورنال، در رخداد ۱۳ فروردین ماه چند قایق تندرو و یک کشتی معروف به هارت۵۵، به دو کشتی گارد ساحلی آمریکا که در حال گشت‌زنی در آب‌های بین المللی خلیج فارس بودند، نزدیک شدند و کشتی سپاه پاسداران بارها به سمت دو كشتی آمریكایی رفته و تا فاصله ۶۵ متری به آنها نزدیک شده بود.

مقامات نیروی دریایی ارتش گفته‌اند که این رفتار کشتی ایرانی، کشتی‌های آمریکایی را مجبور به انجام مانورهایی برای جلوگیری از برخورد کرده است اما شناورهای ایرانی نیز به مانورهای خود ادامه داده‌اند و به همین خاطر خدمه کشتی‌های آمریکایی به مدت سه ساعت اخطارهای متعددی ارسال کردند و خدمه کشتی سپاه پاسداران هم پاسخ‌هایی دادند اما مانورهای خطرناک ادامه یافته است.

نیروی دریایی آمریکا این اقدام کشتی و قایق‌های سپاه پاسداران را «خطرناک و غیرحرفه‌ای» نامید و افزود که در حادثه ۱۳ فروردین ماه حادثه با موارد مشابه قبلی تفاوتی هم داشت چرا که در گذشته فقط قایق‌های تندرو برای ایجاد مزاحمت به کشتی‌های جنگی آمریکایی نزدیک می‌شدند اما در سیزدهم فروردین ماه  یک کشتی سپاه پاسداران نیز قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را همراهی می‌کرد.

با تنش روز دوشنبه در شمال خلیج فارس، این دومین مورد از نزدیک شدن شناورهای سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی در خلیج فارس پس از توقف یک ساله چنین اقداماتی است.

شناورهای سپاه پاسداران تا قبل از سال ۹۷، ۲۰۱۸ میلادی، به مدت دو سال با استفاده از قایق‌های کوچک تندرو به صورت مکرر چنین مانورهایی انجام می‌دادند اما در سال ۲۰۱۸ نیروهای سپاه پاسداران چنین عملیاتی را متوقف کردند.

پس از دو سال توقف در فروردین سال ۹۹ یک مورد حادثه مشابه گزارش شد و نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که در ۲۷ فروردین‌ماه ۹۹ در شمال خلیج فارس ۱۱ قایق نیروی دریایی سپاه پاسداران چند بار در فاصله خطرناکی از ناو جنگی آمریکا قرار گرفته‌اند.

در واکنش به این اقدام، دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری وقت آمریکا،‌ روز چهارشنبه سوم اردیبهشت‌ماه ۹۹ در صفحه توییتر خود نوشت: «من به نیروی دریایی ایالات متحده دستور داده‌ام هر قایق نظامی و تمامی قایق‌های نظامی ایران در صورتی که مزاحمتی برای کشتی‌های ما در دریا ایجاد کردند به سمت آن‌ها شلیک کرده و نابودشان کنید.»

پس از توییت ترامپ در اردیبهشت سال گذشته تا ۱۳ فروردین ماه سال‌جاری، به مدت نزدیک به یک سال موردی از نزدیک شدن شناورهای نیروی دریایی سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی گزارش نشد اما  از ۱۳ فروردین ماه سال‌جاری تا ۶ اردیبهشت ماه دست‌کم دو بار این عملیات‌ها انجام شده است که به گفته پنتاگون در روز دوشنبه به شلیک اخطار ناوهای آمریکایی منجر شده است.

یکی از مقام‌های نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه به وال استریت ژورنال گفت که ما در منطقه همچنان حرفه‌ای عمل می‌کنیم اما فرماندهان نیروی دریایی آمریکا حق دفاع از خود را محفوظ می‌دانند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More