شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روز بد ترامپ: رییس ستاد انتخاباتی و وکیل شخصی هردو گناهکار

 

هم‌زمان با مجرم اعلام‌شدن پل مانافورت، رییس سابق ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، ازسوی هیات‌منصفه در هشت اتهام که عمدتا مربوط‌به مسائل مالیاتی و بانکی است، مایکل کوهن، وکیل شخصی و کارچاق‌کن پیشین دونالد ترامپ نیز سه‌شنبه ۳۰ مردادماه، اتهام‌های مالی متوجه خود در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را پذیرفته است.

پل مانافورت که حدود سه‌ماه رییس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ بود و تابستان سال ۲۰۱۶ و چند ماه پیش از انتخابات از این سمت کنار رفت، درباره پنج اظهارنامه مالیاتی، پنهان‌کردن یک حساب بانکی در خارج از آمریکا و یک اختلاس، گناهکار شناخته شده است. او با ده مورد اتهام دیگر هم مواجه بود که هیات‌منصفه نتوانست درباره آن‌ها به جمع‌بندی برسد و درنتیجه، قاضی پرونده رسیدگی به این ده اتهام را متوقف کرد.

 

پل مانافورت در دادگاه

 

مانافورت ازجمله متهم است که به رییس‌ جمهوری پیشین اوکراین -که روسیه از او حمایت می‌کرد- مشاوره داده و ازطریق فعالیت در این کشور، میلیون‌ها دلار درآمد داشته است. او تلاش کرده است این درآمدها را از مقام‌های آمریکایی پنهان کند. او ۶۰میلیون دلار از یک حزب حامی روسیه در اوکراین دریافت کرده است.

اتهام‌ها علیه پل مانافورت در جریان تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه‌ای که مساله دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را پی‌گیری می‌کند، مطرح شده است.

گرچه برخی رسانه‌ها نوشته‌اند که این اتهام‌ها برای مانافورت ممکن است تا ۸۰ سال زندان به‌همراه داشته باشد، اما پیش از این، رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ، گفته بود که رییس‌ جمهوری آمریکا این اختیار را دارد که مانافورت را مشمول «عفو» نماید.

هم‌زمان مایکل کوهن نیز که به‌دلیل پرداخت دو حق‌السکوت ۱۳۰هزار و ۱۵۰هزار دلاری به دو زن که گفته‌اند با دونالد ترامپ رابطه جنسی داشته‌اند، متهم به تخلف انتخاباتی است، گفته که این کار، با دستور «کاندیدایی برای یک سمت فدرال» انجام شده است. به‌نظر می‌رسد که منظور کوهن از این کاندیدا، دونالد ترامپ است. او همچنین هشت مورد از اتهام‌ها علیه خود را پذیرفته است.

 

مایکل کوهن درحال خروج از دادگاه

 

مایکل کوهن بیش از ده‌سال، وکیل شخصی و مشاور دونالد ترامپ بود، اما پس از حمله چندماه پیش  اف.بی.آی به خانه و محل کار او و ضبط مدارک، از این سمت کنار رفت. در این یورش، مدارکی ازجمله یک مکالمه ضبط‌شده میان ترامپ و وکیلش به‌دست آمد که درباره پرداخت حق‌السکوت به یکی از این زن‌ها، با یکدیگر صحبت می‌کنند.

این حق‌السکوت‌ها ازجمله به استورمی دنیلز، یک بازیگر فیلم‌های پورن، پرداخت شده که مدعی است با دونالد ترامپ رابطه جنسی داشته است.

حمله اف.بی.آی به خانه و محل کار کوهن، با انتقاد ترامپ مواجه شده و او این حمله را «ورود با استفاده از زور» توصیف کرده بود. او گفته بود که اقدامات رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده «دخالت روسیه در انتخابات آمریکا» و تیم او، تسویه‌حساب سیاسی است و «این وضعیت شرم‌آور است».

مایکل کوهن پیش از این بارها گفته بود که به دونالد ترامپ وفادار است، اما چند ماه پیش گفت که تعهد اصلی او به خانواده و کشورش است. مساله‌ای که به‌نظر می‌رسد به‌معنای همکاری او با اف.بی.آی پیرامون تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست. او به‌دنبال معامله‌ای با وزارت دادگستری آمریکاست که ممکن است حکم احتمالی او را از ۶۵ سال زندان، به ۵ سال تقلیل دهد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More