شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس‌جمهوری تونس پارلمان را تعلیق کرد، مخالفان او را به کودتا متهم کردند

قیس سعید، رییس‌جمهوری تونس، نخست‌وزیر را برکنار و پارلمان را تعلیق کرد، اقدامی که تونس را با بزرگ‌ترین بحران در یک دهه دموکراسی در این کشور مواجه کرده است.

مخالفان سعید و برخی اسلام‌گرایان بانفوذ این اقدام او را که به نظر می‌رسد با حمایت ارتش انجام شده است، کودتا خواندند.

سعید اتهام کودتا را رد کرد و گفت اقدام او بر اساس اصل ۸۰ قانون اساسی تونس و در پاسخ به نارضایتی عمومی از وضعیت بد اقتصادی و سیاسی تونس در سال‌های اخیر بوده است.

احزاب پارلمان تونس که اکثریت ۸۰ درصدی دارند، می‌گویند اقدام‌های قیس سعید مطابق با اصل ۸۰ قانون اساسی تونس نیست.

طبق قانون اساسی تونس، رییس‌جمهوری فقط حق دخالت مستقیم در امور خارجه و ارتش را دارد، اما هفته گذشته، پس از شکست دولت در مدیریت بحران کرونا در مراکز واکسیناسیون، سعید به ارتش دستور داد مسئولیت رسیدگی به بحران همه‌گیری را بر عهده بگیرد.

برکناری دولت و تعلیق پارلمان در پی ماه‌ها بن‌بست و اختلاف بین قیس سعید به‌عنوان سیاستمداری مستقل، و هشام المشیشی، نخست‌وزیر برکنار‌شده، و پارلمان از‌هم‌گسیخته این کشور صورت گرفت، کشوری که بحران‌های عمیق اقتصادی‌اش با بحران همه‌گیری کرونا تشدید شده است.

سعید در واپسین ساعات روز یکشنبه، در بیانیه‌ای با استناد به قانون اساسی، مشیشی، نخست‌وزیر تونس، را برکنار و حکم تعلیق ۳۰ روزه پارلمان را صادر کرد. او گفت در کنار نخست‌وزیری جدید به کارش ادامه خواهد داد.

ساعاتی پس از بیانیه قیس سعید‌، جمعیت عظیمی که از عملکرد مشیشی ناراضی بودند، در حمایت از این اقدام سعید، در پایتخت این کشور و سایر شهرها تجمع کردند و به رقص و شادمانی پرداختند. هم‌زمان ارتش نیز پارلمان و ایستگاه تلویزیونی دولتی را بست.

راشد الغنوشی، رییس حزب النهضه و از چهره‌های برجسته اسلام‌گرایی در تونس، اقدام‌های سعید را بی‌پایه خواند و گفت پارلمان به کار خود ادامه خواهد داد. دو حزب دیگر پارلمان تونس در همراهی با حزب النهضه، سعید را به کودتا متهم کردند.

ده‌ها هزار نفر از طرفداران قیس سعید تا ساعت‌ها پس از اعلام برکناری نخست‌وزیر، در حمایت از او در خیابان‌ها ماندند.

در بیانیه سعید همچنین آمده است مصونیت قانونی اعضای پارلمان به حالت تعلیق در آمده و رییس‌جمهوری دادستانی کل را تحت کنترل دارد.

قیس سعید در ادامه در مورد هرگونه پاسخ مسلحانه به این اقدام‌ها هشدار داد. او که از حمایت طیف وسیعی از تونسی‌ها اعم از گروه‌های اسلام‌گرا و چپ‌گرا برخوردار است، گفت: «شلیک هر یک گلوله با گلوله‌های نیروهای مسلح پاسخ داده خواهد شد.»

این بحران بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات تونس از انقلاب ۲۰۱۱ به این سو بوده است. انقلاب تونس در سال ۲۰۱۱، سرآغاز «بهار عربی» بود و حکومت دیکتاتوری را سرنگون کرد اما ظاهرا هنوز نتوانسته است رفاه و حکومتی سالم برای مردم تونس به ارمغان بیاورد.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More