شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سانحه هوایی در اتیوپی ۱۵۷ قربانی گرفت

یک فروند بویینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اتیوپی در ساعات اولیه روز یکشنبه ۱۹ اسفند، دقایقی پس از ترک آدیس آبابا، پایتخت این کشور، به مقصد نایروبی، پایتخت کنیا، سقوط کرد و هر ۱۴۹ مسافر و هشت خدمه آن جان باختند.

درباره علت سقوط این هواپیما که از جدیدترین مدل‌های بویینگ یعنی Max 8  بود هنوز اظهارنظری نشده است. در ماه اکتبر سال گذشته میلادی نیز یک فروند هواپیما با همین مدل و متعلق به شرکت هواپیمایی اندونزی در این کشور آسیایی دچار سانحه شده و منجر به مرگ هر ۱۸۹ سرنشین شد.

مقام‌های رسمی از آغاز بررسی‌ها در باره نقش احتمالی تغییرات در سامانه هدایت Max 8  در سقوط این دو هواپیما خبر داده‌اند.

در سانحه روز یکشنبه، هواپیما از فرودگاه بین‌المللی بول در آدیس آبابا ساعت ۸:۳۰ به وقت محلی پرواز کرد و شش دقیقه بعد، ارتباط آن با برج مراقبت قطع شد.

شرکت هواپیمایی اتیوپی محل سقوط هواپیما را در منطقه‌ای واقع در جنوب شرق آدیس آبابا اعلام کرد.

بنا بر اطلاعات مربوط به پرواز، سرعت عمودی هواپیمای مذکور بعد از پرواز ثبات نداشته است.  

طبق گفته سخنگوی شرکت هواپیمایی اتیوپی، این پرواز حامل مسافرانی از ۳۳ کشور بود. در میان قربانیان، ۳۲ نفر کنیایی و ۱۷ نفر تبعه اتیوپی بودند.

این اولین سانحه هوایی مربوط به شرکت هواپیمایی اتیوپی از ابتدای سال ۲۰۱۰ تاکنون بود. در ژانویه آن سال، سقوط یک فروند هواپیمای بویینگ ۷۳۷ در دریای مدیترانه پس از پرواز از بیروت، پایتخت لبنان، منجر به جان باختن ۹۰ نفر – شامل ۸۳ مسافر و ۸ خدمه – شد.

هواپیمای Max 8  سانحه‌دیده در اواخر سال گذشته میلادی تحویل اتیوپی شده بود. هواپیماهای نو به ندرت دچار سانحه می‌شوند.

سانحه‌ رخ‌داده در اندونزی نیز همانند سانحه اتیوپی کمی پس از پرواز از فرودگاه رخ داد.

در آن زمان تحقیقات صورت‌گرفته نشان داد به‌روزرسانی نرم‌افزار هدایت بویینگ که با هدف پیشگیری از متوقف شدن پرواز انجام شده احتمالا به سبب ارسال اطلاعات نادرست درباره ارتفاع و زاویه پروازی باعث سقوط شده است.

کارشناسان آمریکایی که در تحقیقات مربوط به پرواز اندونزی مشارکت داشتند، گفته بودند خلبانان با سامانه هدایت جدید آشنایی کافی نداشتند.

شرکت هواپیمایی بوئینگ اعلام کرد آماده است یک تیم فنی برای کمک در تحقیقات به اتیوپی اعزام کند.

در میان کشورهای آفریقایی، اتیوپی به داشتن به‌روزترین ناوگان هوایی شهرت دارد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More