شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سناتورها و چهره‌های جمهوری‌خواه در واکنش به سخنان ظریف در فایل صوتی، خواستار استعفای جان کری شدند

شماری از سناتورها و چهره‌های جمهوری‌خواه در واکنش به سخنان محمدجواد ظریف در فایل صوتی که ایران اینترنشنال منتشر کرد، خواستار استعفای جان کری، از دولت بایدن شدند و تاکید کردند «ارائه دادن اطلاعات سری از سوی کری به ظریف» باید مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

بر اساس فایل صوتی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، ظریف در جریان یک مصاحبه پیشتر پخش نشده بود، گفته که جان کری، به هنگامی که وزیر خارجه آمریکا در دولت اوباما بود، به او اطلاع داده اسرائیل ۲۰۰ بار به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه حمله کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در واکنش به این فایل صوتی گفت: «باید از جان کری برای درز اطلاعات سری اسرائیل به ظریف تحقیق شود.»

او گفت فایل صوتی نشانه ادامه تعامل سیاسی ظریف-کری است و پیش از هر توافقی با ایران باید دید این دو چه هماهنگی‌هایی کرده‌اند.

میچ مکانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا، گفت: «این اظهارات نشان می‌دهد که چرا آمریکا نباید تحریم‌های ایران را لغو کند.»

او افزود: «می‌دانیم که سازشکاری‌های پیشگیرانه، تضمین کننده هیچ توافق بهتری نیستند و برای آمریکا و متحدانش امنیت بیشتری نمی‌آورند.»

لیندزی گراهام، عضو جمهوری‌خواه سنا، گفت: «نمی‌دانم می‌شود به این فایل اعتماد کرد یا نه. اگر درست باشد، بسیار آسیب‌زننده است. من جان کری را دوست دارم، اما این کمکی نمی‌کند و اگر واقعیت باشد، بسیار مساله‌ساز است. صبر کنیم ببینیم چقدر درست است.»

میت رامنی، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، سخنان ظریف در فایل صوتی را «نگران کننده» خواند و گفت: «باید با شفافیت کامل مشخص شود دقیقا چه شده و چه کسانی و با چه مقاصدی دراین ماجرا دخیل بوده‌اند.»

رامنی خاطرنشان کرد در حال حاضر تنها یک فایل از یک مقام ایرانی موجود است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

تد کروز، سناتو جمهوری‌‌خواه، گفت: در صورتی که فایل منتشر شده ظریف تایید شود، چنین نتیجه‌ای نشان‌دهنده «بی احتیاطی فاجعه‌بار» جان کری و عدم صلاحیت اوست و هم راستا با «رویکرد طولانی کری در قدرت دادن به رژیم ایران» قلمداد می‌شود.

نیکی هیلی، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، مطالب موجود در فایل صوتی منتشر شده از ظریف را «در سطوح مختلف تهوع‌آور» خواند و گفت: بایدن و کری باید توضیح دهند چرا کری به «حامی شماره یک تروریسم» کمک کرده و به مهم‌ترین شریک آمریکا «خنجر» زده است.

جیم بنکس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به انتشار فایل صوتی ظریف، گفت: «جان کری باید استعفا بدهد».

بنکس تاکید کرد: «باید در این مورد تحقیق و تفحص انجام شود و باید دید آیا دیگر مقام‌های دولت اوباما نیز به ایران اطلاعات سری داده‌اند یا نه.»

ریک اسکات، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، در واکنش به انتشار این فایل صوتی در توییتی نوشت: جو بایدن باید تا مشخص شدن نتیجه تحقیقات، فورا دسترسی جان کری را به کلیه اطلاعات مربوط به امنیت ملی قطع کند و اگر ثابت شود این گزارش درست است کری باید استعفا دهد.

اسکات افزود: انتشار این فایل صوتی نشان می‌دهد که چرا نباید یکبار دیگر به «توافق شکست‌خورده» ایران بازگردد. آمریکا باید در کنار اسرائیل بایستد و تحریم‌های سخت علیه جمهوری اسلامی را ادامه دهد.

دن سالیوان، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، نیز سخنان ظریف را «تکان‌دهنده» و نشانگر «خیانت» به اسرائیل خواند و گفت اگر این فایل تایید شود کری باید استعفا دهد.

جان کری در واکنش به انتشار این  فایل صوتی و درخواست شماری از سنتاتورها که خواهان استعفا و برکناری وی به دلیل درز دادن اطلاعات سری شده‌اند، در توییتی نوشت: «این داستان و این اتهامات بی‌شک کذب است. چه زمانی که وزیر خارجه بودم و چه پس از آن چنین چیزی هرگز اتفاق نیافتاد.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More