شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سومین روز اعتراض‌ها در لبنان؛ حسن‌نصرالله: خواهان استعفای دولت نیستیم

 

هم‌زمان با سومین روز از اعتراضات سراسری مردم در لبنان، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، اعلام کرد که این گروه خواستار استعفای دولت نیست.

نصرالله روز شنبه ۲۷ مهرماه در یک سخنرانی تلویزیونی با حمایت از دولت لبنان گفت که او خواهان دستور کار و «روحیه تازه» در دولت است. نصرالله اضافه کرد که اعتراضات مداوم نشان می‌دهد که وضع مالیات‌های جدید، راه برون‌رفت نیست.

این در حالی است که معترضان طی روزهای گذشته با شعارهایی علیه نخبگان حاکم خواستار استعفای رییس‌جمهور، نخست‌وزیر و رییس مجلس به دلیل مشکلات اقتصادی کشور شده‌اند.

نصرالله در همین زمینه گفت: «هرگونه مالیاتی که به فقرا تحمیل می‌شود، او را مجبور می‌کند تا هواداران را برای رفتن به خیابان‌ها فرا بخواند.»

روز جمعه سعد الحریری، نخست وزیر لبنان، در واکنش به اعتراضات روزهای گذشته در کشورش، به شرکای خود در دولت ۷۲ ساعت فرصت داد تا راه‌حلی قانع‌کننده برای راضی کردن معترضان پیدا کنند. حریری تاکید کرد لبنان در شرایط «سخت و بی‌سابقه‌» قرار دارد.

نخست وزیر لبنان، اشاره‌ای به استعفای دولتش نکرده است، اما تحلیل‌گران سیاسی در این کشور پس از سخنرانی او گفته‌اند که حریری احتمالا پس از پایان این مهلت استعفا خواهد کرد.

همزمان، رسانه‌ها از ادامه اعتراضات در سومین روز با تشکیل تظاهرات مردمی در مقابل مقر سازمان‌های دولت و بستن خیابان‌ها خبر داده‌اند. 

روزنامه گاردین در همین زمینه گزارش داده که اعتراضات سراسری مردم به دنبال هشدارهای اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران شکل گرفته است. این گزارش‌ها مبنی بر آن بوده که اقتصاد لبنان و سیستم مالی آن به دلیل فساد بیش از هر زمان دیگری پس از جنگ دهه ۱۹۸۰ به مرز نابودی نزدیک شده است.

طی روزهای گذشته، هزاران تظاهرکننده در بیروت، پایتخت لبنان، و چند شهر دیگر این کشور علیه سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی دولت لبنان شعار دادند. 

معترضان خواهان لغو برنامه دولت برای افزایش مالیات‌ها هستند. 

دولت لبنان گفته است که قصد دارد مجموعه مالیات‌های جدیدی را بر سوخت، دخانیات و نیز استفاده برخی از شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها از جمله «واتس‌اپ» وضع کند. 

نیروهای امنیتی روز جمعه برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کردند. سازمان امنیتی داخلی لبنان اعلام کرده که ۵۲ پلیس در روز جمعه زخمی و ۷۰ نفر از معترضان نیز دستگیر شدند. خبرگزاری رویترز از زخمی و بازداشت شدن هزاران نفر از مردم معترض خبر داده است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More