شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شکست سنگین می در پارلمان بریتانیا

 

نمایندگان پارلمان بریتانیا در یک رای گیری تاریخی، به طرح ترزا می نخست‌وزیر برای خروج از اتحادیه اروپا نه گفتند.

در رای‌گیری روز سه‌شنبه ۲۵ دی‌ماه، نمایندگان پارلمان با اختلاف چشم‌گیر ۴۳۲ رای منفی، در برابر تنها ۲۰۲  رای مثبت، با طرح دولت بر سر چگونگی خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کردند.

پیش از رای‌گیری، نخست‌وزیر بریتانیا نسبت به شکست طرح پیشنهادی‌اش هشدار داد و آن را خطری جدی خواند که می‌تواند عواقبی فاجعه‌باری برای اعتماد عمومی مردم به سیاستمداران به بار بیاورد.

هرچند بسیاری شکست طرح ترزا می در رای‌گیری پارلمان را پیش‌بینی می‌کردند؛ اما مخالفت قاطع نمایندگان با چنین اکثریتی، «تاریخی» توصیف شده است. 

حالا ترزا می سه روز فرصت دارد تا طرح جدیدی را به پارلمان بریتانیا ارائه کند. برخی تحلیل‌گران می‌گویند که نخست‌وزیر بریتانیا ممکن است در پیامد شکست احتمالی طرح‌اش از سمت خود کناره‌گیری کند.

احزاب مخالف، تنها مخالفان این طرح  نبودند؛ حتی هم‌حزبی های خانم می نیز در حزب حاکم محافظه‌کار بر سر  چگونگی برنامه‌های دولت برای خروج از اتحادیه اروپا با او همراه نبودند.

جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر بریتانیا، با توجه به شکست سنگین روز سه‌شنبه دولت محافظه‌کار در پارلمان، خواهان رای‌گیری فوری برای تعیین تکلیف سیاسی خانم می شده است.

زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ۹ فروردین ۱۳۹۸ (۲۹ مارس ۲۰۱۹) تعیین شده است.

در حال حاضر شماری از اعضای پارلمان بریتانیا قصد دارند کنترل برگزیت را از دست دولت خارج کنند.

تعیین وضعیت مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند از مهم‌ترین موارد مورد اختلاف در رای‌گیری برای طرح برگزیت بود.

بر اساس توافقی که روز سه‌شنبه به رای گذاشته شد، این مرز همچنان با شرایط کنونی و طبق مقررات اتحادیه اروپا باز می‌ماند تا زمانی که بریتانیا و اتحادیه اروپا یک توافق اقتصادی دائمی را امضا کنند.

ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون، و دونالد توسک، رییس شورای اروپا نیز گفتند اتحادیه اروپا به تعهد خود برای حصول یک توافق تجاری تا پایان سال میلادی آینده وفادار است.

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More