شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شکست مذاکرات اسلو میان نمایندگان دولت ونزوئلا و مخالفان

 

مذاکرات مستقیم نمایندگان دولت ونزوئلا با مخالفان حکومت، در اسلو، پایتخت نروژ، بدون هیچ نتیجه و توافق مشخصی پایان یافت.

 دفتر خوان گوآیدو، رهبر مخالفان، روز چهارشنبه هشتم خرداد، با صدور بیانیه‌ای نوشت که طی مذاکرات اسلو، مخالفان دولت خواهان کناره‌گیری نیکلاس مادورو، رییس جمهوری کنونی، تشکیل یک دولت انتقالی و برگزاری انتخابات آزاد شده بودند.

به نوشته بیانیه مطبوعاتی دفتر گوآیدو، این «نقشه‌راه»، راه‌حلی برای «نجات ونزوئلا از مصیبی است که هم‌اکنون از آن رنج می‌برد.»

در بیانیه روز چهارشنبه دفتر گوآیدو، به جزئیات نشست یا علل شکست مذاکرات اسلو اشاره‌ای نشده است.

پیشتر مادورو اعلام کرده بود که حاضر به کناره‌گیری از قدرت نیست؛ اما از میانجیگری نروژ برای بازگردان آرامش به ونزوئلا استقبال می‌کند.

پیش از نشست روز چهارشنبه، مذاکرات دیگری به طور غیرمستقیم با میانجیگری دولت نروژ  میان طرفین برگزار شده بود.

در مذاکرات اسلو، استالین گونزالس، سخنگوی مجلس ملی ونزوئلا و جراردو بلاید، شهردار پیشین کاراکاس از جانب مخالفان شرکت داشتند. خورخه رودریگز، وزیر ارتباطات و هکتور رودریگز ، فرماندار استان میراندا نیز دولت مادورو را در این مذاکرات نمایندگی می‌کردند.

اریکسون سوریده، وزیر خارجه نروژ ، روز چهارشنبه از تمایل طرفین برای یافتن راه‌حلی مبتنی بر قانون اساسی ونزوئلا که در برگیرنده مسائل سیاسی، اقتصادی و انتخاباتی کشور باشد ابراز خرسندی کرده بود.

بحران سیاسی-اقتصادی در ونزوئلا از پنج ماه پیش تشدید شده است. در سوم بهمن‌ماه گذشته، گوآیدو، با حضور در میان هواداران خود در خیابان‌های کاراکاس خود را «رییس جمهور موقت» ونزوئلا خواهند و خواهان کناره‌گیری فوری مادور از قدرت شد. به فاصله کوتاهی، ایالات متحده و برخی دیگر از همپیمان‌های آمریکا در منطقه، از جمله کلمبیا و شیلی و...، اعلام کردند که گوآیدو را در سمت رییس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

در طول این پنج ماه، بارها گوآیدو از هواداران خود و مخالفان دولت خواسته با حضور در خیابان‌ها و اعمال فشار بر دولت حاکم زمینه سقوط حکومت مادورو را فراهم آورند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More